Gastronomi dünyasının aykırı şefi Anthony Bourdain’den 10 alıntı

Tüm dünyanın gizli kalmış yemeklerini keşfeden sektörün önemli isimlerinden Anthony Bourdain’in, gastronominin kirli çamaşırlarını döktüğü Mutfak Sırları kitabından akılda kalanlar…

Yemek kültürlerine farklı bir gözle bakan, gittiği ülkelerde hiç bilinmeyen yerlerde bilinmeyen yemeklerin tadımında son derece cüretkar davranan, gastronomi dünyasında 'Mutfak Sırları' kitabıyla bolca tepki toplayan Anthony Bourdain'ı saygıyla anıyoruz. İşte, olay kitaptan derlediklerimiz…

"Temiz çalışmak, tezgahını sürekli silip temizlemek, işini ciddiye alan bir aşçının yapması gereken bir şeydir. Pis bir tezgah, pis bir zihin aynasıdır. İyi aşçıların mutfak havlularını altın gibi saklamasının sebebi budur.”

"Aslında normal bir insan nasıl davranır bilmiyorum. Mutfağın dışındayken nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Kuralları bilmiyorum.”

"Bazen düşman sahibi olmak iyidir... Kim olduklarını bilmesen bile. Önemli biri olduğun anlamına gelir.”

"Doğru dürüst bir sote tavası, birinin kafasına geçirildi mi ciddi hasar verebilmektedir. Kurbanınızın kafası yerine tavanın yamulacağını düşünüyorsanız o tavayı hemen çöpe atın.”

"Yardımcınızın hem mükemmel aşçılık becerilerine hem de bir suçlunun zihnine sahip olması Tanrı'nın en büyük lütuflarındandır.”

"Geçmişe bakınca öyle görünüyor ki,hayatımın herhangi bir anında ne bildiğimi sanarsam sanayım, aslında hiç bir şey bilmemişim asla.”

"Tepeden tırnağa silahlı iki aşçının hakarete uğradıklarını düşünerek kavga etmesi hiç hoş değildir, hele etrafta kaynar yağ dolu kazanlar ve jilet keskinliğinde kesici aletler varken.”

"Mesleğimde ihanet ettiğim birileri varsa aşçılardır; kuğu gibi seke seke dünyanın dört bir yanını gezerken ve televizyonda kitaplarımı tanıtırken onları terk ettiğim hissine kapılıyorum.”

"Aşçılıkla geçim sağlamanın en iyi tarafının ne olduğu bana sık sık sorulmuştur. Yanıt şu: Bir altkültüre dahil olmak. Tarihsel bir sürekliliğin, kendi diline ve adetlerine sahip gizli bir topluluğun parçası olmak. Ellerini kullanarak iyi bir şeyler yapmanın, tüm duyularını kullanmanın anlık hazzını yaşamak. Bu, haz vermenin en saf ve bencillikten uzak yolu olabilir bazen.”

"Sarımsak yücedir. Sarımsağı yanlış kullanmak suçtur.”

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ