Fotoğraf çekmeye bayılanlar için telefonla profesyonel fotoğraf çekim tüyoları

Kimsenin telefondan fotoğraf çektiğinize inanmayacağı, fotoğraf makinesi kalitesinde fotoğraf çekim tekniklerinin püf noktalarını sizler için derledik..

Abone Ol 

1) Titremeden çekilen en net fotoğraflar için tripod kullanın

Telefonları webcam'e dönüştüren uygulamalar

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek isteyenler için en temel tripod kullanmaktır. Elinizin titremesine ve anı kaçırmanıza neden olan durumları ortadan kaldırır. Böylelikle cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek konusunda kaygısız şekilde profesyonel fotoğraf çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Küçük bir tripodu çantanıza da rahatça sığdırabilirsiniz. Bu sayede profesyonel fotoğraf çekme teknikleri arasında tripod işinizi oldukça kolaylaşacaktır.

2) Fotoğrafınıza uygun bir kompozisyon oluşturmayı ihmal etmeyin

Fotoğrafta Kompozisyon Kuralları - Örneklerle Kompozisyon | Foto Optik

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Telefonla fotoğraf çekmenin önemli püf noktaları arasında kompozisyon kurgulamak yer almaktadır. Kurgu yapabilmek için de temel fotoğrafçılık bilgilerinden alan derinliği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Derinlik hissi yaratmayı öğrendiğinizde manzara ve portre fotoğraflarınız daha güzel görünür. Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için çok uğraşmanıza gerek kalmaz.

3) Panoramik çekim mod kullanın

Android'de iyi panorama çekimleri yapmak için ipuçları - Aksesuarlar - 2022

Panoramik çekim özelliği birçok eğlenceli ve profesyonel kareyi aynı anda yakalamanızı sağlar. Telefonunuzun bu özelliğini kullanarak bir obje veya kişiyi aynı karede kopyalanmış gibi çekebilirsiniz ya da hareket hâlindeki bir otomobilin camından hiç hareket etmeden yol manzaranızı kaydedebilirsiniz. Oldukça geniş açılı olan bu fotoğraflar, göstermek istediğiniz ne varsa onları bir araya toplarken profesyonel bir çekim yapmanıza da yardım eder.

4) HDR modunu kullanın

HDR nedir & HDR ne demek? [Detaylı Rehber] - ShiftDelete.Net

HDR, “High Dynamic Range” ifadesinin kısaltmasıdır. HDR, görüntünün en parlak ve en karanlık kısımlarını olduğundan daha koyu ya da olduğundan daha parlak görmemizi sağlar. Yani daha belirgin bir kontrast anlamına gelir. HDR fotoğraflarda renklerin patlamasını önler. Bu sayede cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek mümkündür. HDR fotoğraflar üzerindeki en yüksek, orta ve düşük aralıklarda meydana gelen ışık farkının ortalamasını aldığı için cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için bu özelliği bilmenizde yarar vardır. Işığın şiddetini azaltan bu özelliği kullanmanızda yarar var. İyi fotoğraf çekme teknikleri arasında yer alır.

5) Farklı tarzda fotoğraflar çekmek için lens kullanın

Mobil fotoğrafçılık için en iyi kamera lensleri - Pembe Teknoloji

Kısa bir süre öncesine kadar yalnızca tek bir kamera bulunduran akıllı telefonlar, günümüzde profesyonel makinelere kafa tutacak kadar geliştiler. Telefoto lensler de son dönemde bu gelişimin en dikkat çeken aktörü olarak karşımıza çıkıyor. Telefonlara uyumlu birçok lens var. Balıkgözü gibi farklı lensleri telefonunuzun kamerasına monte ettiğinizde monoton fotoğraflarınızdan kolayca kurtulacaksınız. Oldukça uygun fiyatlara da bulabileceğiniz bu lensler, en güzel kareleriniz için en büyük yardımcınız olacak!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu