Fön makinesi kullanırken yaptığımız 10 hata

Saçlarınızı kuruturken veya şekil verirken fön makinesi ve saç arasındaki mesafe, sıcaklık ve hatta hava akımının yönü gibi dikkat etmeniz gereken birçok adım bulunuyor.

Duş aldıktan sonra saçınızı kurutmak ve şekillendirmek oldukça basitmiş gibi görünebilir. Ancak fön makinesi kullanmanın da püf noktaları vardır. Fön ve saç arasındaki mesafe, sıcaklık, hava akımı yönü gibi dikakt etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor.

Kadın ve Kadın ekibi olarak saç kurutma bilimine daldık ve bu makaleyi okuduktan sonra tekrar etmeyi bırakacağınız en yaygın hataları çıkardık.

1. Sadece sıcak hava ile saç kurutma

Hemen hemen tüm saç kurutma makinelerinin soğuk hava akışı modu vardır. Saçınıza verdiğiniz şekli sabitlemek için düğmeyi soğuk moda getirin. Soğuk hava nemin buharlaşmasını yavaşlatır, yani bukleler daha uzun süre dayanır. Bu arada, bölünmüş uçların ortaya çıkması için iyi bir önleyici yöntemdir.

2. Yanlış hava akışı yönü seçme

Saçlarınızı kökten uca saç büyümesi yönünde kurutun. Aksi takdirde, ölçekler açılacak, bu da saçın dökülmesine neden olacak ve dolaşmasını kolaylaştıracaktır. Saçınızı kökten uçlara doğru kurutmanız durumunda, saçlarınız birleşecek ve saçınıza doğal bir parlaklık katacaktır.

3. Fön makinesini yanlış tutmak

Günlük hayatta daha çok kullandığınız baskın elinizle bir fön makinesi tutmak oldukça doğaldır, çoğu insan böyle yapar. Ama bu yanlış, çünkü saç tellerini şekillendirmek ve dağıtmak için bu elin kuvvetine ve el becerisine ihtiyacınız var. Süreci daha iyi kontrol etmenize, tarağı daha verimli kullanmanıza ve daha az çaba harcamanıza yardımcı olacaktır.

4. Saçı aşağı çekme

Fön makinesi kullanırken, saçlarınızı tarakla tutturup aşağı doğru çekmek saç dökülmesine neden olabilir. Bunun yerine, uygun bir tarakla saç uçlarını alt kısımdan ve sıcak havanın akışına doğru tarayın. Bu, hacimli ve canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

5. Fön makinesini başa çok yakın tutmak

Fön makinesini kafanıza yakın tutarsanız, sadece saçınızı daha kırılgan hale getirmez, aynı zamanda cildinizi de yakabilirsiniz. 30 cm, fön makinesi ile başınız arasında tutmanız gereken tavsiye edilen mesafedir. Peki bunu nasıl ölçeceksiniz? Sadece fön makinesini tutun ve kolunuzun uzandığı en uç mesafeden kurutun.

6. Bölerek kurutun

Çoğu zaman, fön makinesini ileri geri hareket ettirerek tüm saçı kuruturuz. Saçları 4-5 bölgeye ayırır ve her birini bir toka ile sabitlerseniz işlem daha hızlı ve daha etkili olacaktır. 2 bölme yapmayı deneyin; bir dikey (alından boyuna) ve bir yatay (bir kulaktan diğerine).

7. Saçları havluya çok uzun süre sarılmış halde tutmak

Saçınızı havluyla, özellikle pamuktan yapılmışsa, 30 dakikadan fazla sarmayın. Bu kumaşın parçacıkları sürtünme etkisi yaratır ve bir sonraki fön makinesi ile kurutma sırasında saçı daha savunmasız hale getirir. Mikrofiber yapıda yumuşak havlu kullanın ve saçınızı en fazla 10 dakika sarılı tutun. Önemli bir hatırlatma: Kalın ve yoğun saçlar, bir fön makinesi kullanmadan önce yaklaşık yarı kuru, ince veya orta kalınlıktaki saçlar, yüzde 80 kuru olmalıdır.

8. Hemen dışarı çıkmak

Saçınızı kurutmayı bitirdikten sonra, bir süre içeride kalmaya çalışın. Sıcaklıktaki şiddetli bir değişiklik, yalnızca saçınızın hacmini değil, aynı zamanda cildinize de zarar verebilir.

9. Uçlara dikkat etmemek

Fön makinesi uçları metal, seramik veya plastikten yapılabilir. Metal uçlar size daha doğru şekillendirme konusunda yardımcı olur, ancak metal daha hızlı ısınma eğilimindedir ve saça zarar verebilecek ek bir faktör haline gelir. Bu nedenle, özel durumlar için metal bir uç kullanmak ve günlük fönleme için plastik veya seramik bir uç seçmek daha iyidir.

10. Maksimum sıcaklıkta saç kurutma

Bu ana hatalardan biri çünkü saçlarınızı fazla kurumuş ve kırılgan hale getirebilir. Maksimum sıcaklık, işlemi biraz hızlandıracaktır, bu yüzden bu sıcaklığı yalnızca istisnai durumlarda kullanmanız gerekir, örneğin, düzeltilmesi zor bukleleriniz varsa veya karmaşık bir stil yapmaya karar verdiğinizde. Diğer tüm durumlarda ortalama sıcaklık en iyi tercihtir.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ