Filmlerle Türkiye'de Aşkın Halleri eğitim programı

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, Alt Yazı Dergisi işbirliğiyle Türkiye’de insan ilişkilerinin dinamiklerini aşk filmleri çerçevesinden inceleyen bir seminer dizisi başlatıyor.

11 Nisan'da Yönetmen Atıf Yılmaz'ın 1966 yapımı Ah Güzel İstanbul filmiyle Mithat Alam Film Merkezi'nde başlayacak olan program, sekiz hafta sürecek.

Tarihsel ve toplumsal dinamiklerle şekillenen aşkın, insanlık durumlarını anlama konusunda kilit bir kavram olması fikrinden yola çıkan 'Filmlerle Türkiye'de Aşkın Halleri' eğitim programı, filmler üzerinden Türkiye'de aşkın hâllerini inceleyecek. Bu incelemenin yanı sıra aslında tüm bir yaşama kültürünü ve arka planından yansıyanları da mercek altına alacak olan program, Türk sinemasının önemli yönetmenleri ve filmleri üzerinden de bir nevi tarih okuması yapacak.

Filmlerle aşkın tarihi tanımı yapılacak

Türkiye'de 1950'lerden bu yana yapılmış filmlerde aşkın temsilini, zaman, mekân, sınıf ve toplumsal cinsiyet kavramları etrafında tartışacak olan eğitim programında, farklı dönemlerin aşk kavramı anlatılırken dönemin bireysel ve toplumsal dinamikleri de ele alınacak. Sosyal bilimciler, edebiyatçılar ve sinemacıların birlikte yürütecekleri bu seminer dizisi, disiplinlerarası tartışma yöntemi ile hem Türkiye'de insan ilişkilerinin dinamiklerini, aşk çerçevesinden incelemeyi hem de katılımcılara "film okuma” konusunda iç görü kazandırmayı hedefliyor.

Tanınmış yönetmenlerin filmleri gösterimde olacak

Yönetmen Atıf Yılmaz'ın 1966 yapımı Ah Güzel İstanbul filmiyle başlayacak ve Mithat Alam Film Merkezi'nde 8 hafta sürecek olan eğitim programında, Gurbet Kuşları (Halit Refiğ, 1964), Duvara Karşı (Fatih Akın, 2004), Acı Hayat (Metin Erksan, 1962), İki Genç Kız (Kutluğ Ataman, 2005), Masumiyet (Zeki Demirkubuz, 1997) filmleri de yer alacak.

Yorumlar

YORUM YAZ