Fide Köksal Atina Tiyatro Festivali’nde ayakta alkışlandı

Türkiye’nin Yunanistan’daki temsilcisi İzmirli ses sanatçısı Fide Köksal, 13-14 Haziran 2019 tarihlerinde Atina’da gerçekleştirilen “Atina Tiyatro Festivali”nde bu kez oyuncu olarak yer aldı.

Tiyatro Alkmini'yi dolduran izleyicilerin ayakta alkışladığı Fide Köksal'ın başrolünü oynadığı "Coupe 77” insan ve mülteci kavramlarına değinen bir müzikli oyun.

Bir vagon barda, bir piyanist, bir şarkıcı ve iki oyuncu, dünyanın her köşesinden müzikle bağlantılı büyük sessizlik, acı, umut, sevgi ve öfke anlarında seyahat ediyor. Oyunda rol alan diğer sanatçılar Nickos Vatikiotis, Angelika Aroutiounova ve Nassos Sopilis.

Dinleyenler gözyaşlarını tutamadı

Fide Köksal'ın kendi yazdığı Meşk, Yeşil Gökyüzü, Zamanın Çemberinde, Rahime ve Dönme Dolap şarkılarının yanısıra Yunanca çevirisiyle yorumladığı Kız Çocuğu (Hiroşima) ve Yiğidim Aslanım eserlerini dinleyenler gözyaşlarını tutamadı. Atina Tiyatro Festivali'nde büyük ilgi gören oyun, sezonun başlamasıyla birlikte Yunanistan genelinde turneye çıkacak.

İlk kez bir tiyatro oyunu ile Yunan halkının karşısına çıkan Fide Köksal, "Nazım Hikmet, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Lefteris Papadopoulos gibi değerli Türk ve Yunan şairlerle birlikte kendi yazdığım şarkıların Zülfü Livaneli, Nikos Kypourgos, Mimis Plessas gibi bestecilerin eserleriyle böyle bir oyunda buluşması onur verici. Yunanistan'da bir Türk sanatçı olarak tiyatro sahnesinde de alkışlanmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duydum. Bu oyunu Türkiye'de de sahnelemeyi arzu ediyoruz.” dedi.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ