Felsefe çocukların diğer derslerdeki başarısını artırıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, felsefe dersinin, öğrencilerin matematik ve okuma-yazma yeteneklerindeki başarılarını artırabileceğini gösterdi.

Araştırma kapsamında İngiltere'de bulunan 48 okuldan 9 ve 10 yaşlarında 3 bin öğrenci, 1'er saatlik sorgulama, mantık ve argüman geliştirme dersine katıldı.

Eğitim Vakfı Fonu'nun yaptığı çalışmada öğrencilerin okuma ve matematik seviyelerinde 1 yıl içinde ortalama 2 ay süresince iyileşme gözlendi. Çocuklar için Felsefe (P4C) isimli programda dezavantajlı gruplardan gelen öğrencilerin yazma yeteneklerinde de iyileşme gözlendi.

Program Fonu yoksul çocuklar için ayrılan paranın en yararlı şekilde nasıl kullanılması gerektiğine dair yaptığı çalışmanın bir parçası.

Araştırmaya katılan dezavantajlı çocukların - yoksulluk yardımından faydalanan çocukların - okuma yeteneklerinde 4 ay içinde, matematik yeteneklerinde 3 ay içinde ve yazma yeteneklerinde 2 ay içinde iyileşme gözlendi.

Tipik bir felsefe dersinde çocuklarla yapılan uygulama

Öğretmen ve öğrenciler bir daire etrafında otururlar ve ilgilerini çekebilecek bir video klip izlerler veya bir haber okurlar. Sonrasında sessizce konu üzerine düşünürler. Arkasından sınıf küçük gruplara veya çiftlere ayrılarak konu hakkında soruları tartışırlar. Sonra tüm sınıf tartışma için bir araya gelir.

Tartışılan konular arasında örneğin sağlıklı bir kalbin, kendi sağlığına dikkat etmemiş bir hastaya nakledilmesi doğru mudur gibi başlıklar bulunuyor.

Araştırma ekibinin başındaki isim Prof. Stephen Gorard, felsefe dersinin, özellikle yüksek dezavantajlı gruplardan gelen çocuklar için işe yaradığını söylüyor. Gorard, "Bu bizim için dezavantajlarla başetmek konusunda oldukça cesaret verici" diyor.

Araştırmaya göre öğrenci başına 30 sterlin harcanarak verilecek felsefe dersleri ile okullar dezavantajlı öğrenciler için ayrılan parayı verimli şekilde kullanabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ