Fazla kilolardan kurtaran mucize tarifler

Bölgesel yağlanmadan mı şikayetçisiniz. İşte size Dr. Mehmet Öz'den bölgesel yağlanmalara özel tarifler...

Bölgesel kilolarından şikayet edenler dikkat!

Prof. Dr. Mehmet Öz, 'Göbeği eritmek için portakal-avokado, kalçası geniş olanlar ise siyah fasulye-süzme peynir ikilisini tüketin' uyarısında bulunuyor.

Kilolar göbek, kalça ya da tamamen vücudunuzu sardıysa korkmayın. Prof. Dr. Mehmet Öz bölgesel kiloların akıllıca besin kombinleriyle alt edilebileceğini söylüyor. Göbek kısmında toplanan yağlar için stres hormonu kortizolle savaşan besinler tüketilmesini, kalçalarındaki fazla yağlardan kurtulmak isteyenlerin ise yağ oranı düşük ve kalsiyum oranı yüksek bir diyet uygulaması gerektiğini vurguluyor. Yağlarınız her bölgenize dağılmışsa vücudunuzun doğal yağ yakıcılarını faaliyete geçirmelisiniz diyen Prof. Dr. Öz, ikili yiyecek kombinleriyle kilolardan kurtulmanın yollarını aktarıyor.

Göbek yağlarına portakal-avokado

Vücudun orta kısmı geniş kişilerin, stres hormonu daha yüksektir. Bu hormon fazla salgılandığında metabolizmayı yavaşlatır ve vücut yağ depolamaya yatkın hale gelmeye başlar. Portakal ile birlikte, avokado tüketmek göbek yağlarını eritmeye yardımcı olur.

Düz karın salatası

Çekirdeği çıkarılmış ve dilimlenmiş 1 adet avokadoyu parça parça kestiğiniz 3 adet portakalla karıştırın. Karışıma 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir parça tuz ilave edin. Bu salatayı her öğlen öğününüzde tükerek düz bir karına sahip olabilirsiniz.

Geniş kalçalara süzme peynir-siyah fasulye

Düşük yağlı süt ürünleri büyük kalçalar için çözüm yoludur. Düşük yağlı süzme peyniri siyah fasulyeyle birlikte tüketin. Kompleks karbonhidratlar kalçalardaki fazla yağları eritmeyi kolaylaştırır, daha düzgün ve orantılı bir kalçaya sahip olmanızı sağlar.

Tüm vücuda kestane-soğan

Brezilya kestanesi metabolizmayı hızlandırarak genel yağ yakımını harekete geçiren mükemmel bir takviyedir. Ayrıca çiğ soğan da, şişkinliği hafifletmeye yardımcı, doğal bir idrar söktürücüdür. İkisini birlikte tüketerek bütün yağlardan kurtulabilirsiniz.

Zayıflatan garnitür

55 gr Brezilya kestanesini 2 dakika kızartın. 1 adet soğanı küp şeklinde doğrayın. Bu karışımı, tam tahıl ve komple protein olan kinoayla karıştırın. Akşam yemeklerinde 60 gram garnitür olarak tüketin.

Kalça eritme öğünü

1 konserve kutusu siyah fasulye ve yaklaşık 350 mililitrelik bir kap dolusu düşük yağlı süzme peyniri karıştırın. Lezzet vermek için dilimlenmiş 3 kiraz domates, yarım konserve kutusu mısır, taze doğranmış kişniş ve acı sos ekleyin. Sebze veya tam tahıllı krakerlerle birlikte tüketin. Salatayı ikiye bölüp ara öğünlerde yiyebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ