Fazla bitki çayı tüketimi zararlı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte tekrar gündeme gelen bitki çaylarının fazla tüketimi sağlığınıza zarar verebilir.

Her tıbbi bitkinin çayının yapılamayacağını, suda çözülebilen ve az etkili bitkilerle çay hazırlanması gerektiğini belirten Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Nuray Yalçın, yaptığı açıklamada, kış mevsimi ile birlikte bitkisel çaylarının yeniden gündeme geldiğini ifade etti.

Bitkisel çay içildiği zaman mevcut hastalıkların iyileşeceği yönünde yaygın inanışın var olduğunu vurgulayan Yalçın, "Bu kesinlikle doğru değildir. Bitkisel çayların, içildiği anda mevcut hastalığı düzeltecek özelliği yoktur. Belli bir süre kullanıldığı takdirde iyi yönde etkileri görülebilir" diye konuştu.

Bitki çayları olumsuz etki gösterebilir

Yalçın, bitkisel çayların içinde birçok bitki türü olabildiğini belirterek, "Bu bitkilerin içerisinde birtakım kimyasal maddeler var. Bu çaylar, kimyasal maddeler üzerinden etki gösterecektir. Bunun anlamı şudur; sizin o anki hastalık durumunuzu tedavi etmekte yardımcı olabilirler ama aynı zamanda içtiğiniz bir ilaçla ya da yediğiniz gıdalarla etkileşim gösterebilir. O yüzden olumsuz etkileri de olabilir. Biz o nedenle bu tür çayların içerisinde en fazla 3 ya da 5 bitkinin yer almasını öneriyoruz" diye konuştu.

Çok fazla tüketmek doğru değil

Çocuklar, hamileler ve emziren annelerin bu çayları kullanmasını çoğunlukla istenmediklerine dikkati çeken Yalçın, "Yine 'Bu çaylar sağlıklıdır' diyerek çok tüketmek de doğru değil. Bu tüm tıbbi çaylar için geçerli. Faydası olduğu kadar fazla tüketildiğinde bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Dikkatli tüketmekte fayda var. Genelde soğuk algınlığı veya mide problemleri, gaz problemleri ve iştah açmak gibi bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı çaylar tüketilebilir" dedi.

Yalçın, evde hazırlanan bitki çaylarında mutlaka doğru ürünlerin kullanılması gerektiğine işaret ederek, "Her tıbbi bitkinin çayı yapılamaz. Suda çözülebilen ve az etkili bitkilerle çay hazırlanmalı. Bu çaylar, doğru bitkilerle doğru yöntemlerle hazırlanırsa sağlık açısından faydalıdır. Çok ciddi etkili bitkilerle çay hazırlayamazsınız. Bitkiler, etkililer, çok etkililer, orta etkililer ve zayıf etkililer diye ayrılmakta. Bitki çayları, zayıf etkililerden hazırlanır. Nadiren orta etkililerden içerisine konulmaktadır ama çok kuvvetli bitkileri kesinlikle çay hazırlarken kullanmamak gerekir. Zayıf ve orta etkililer dışındaki bitkilerden uzak durulmalı" şeklinde konuştu.

Güvenilir markaları tercih edin

Piyasadaki paket bitkisel çaylarda güvenilir markaların tercih edilmesini isteyen Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: "Piyasada pek çok marka var. Bunlara karşı çok dikkat edilmesi gerekiyor. Paketlerde ilgili kurumların onayı aranmalı. Paketlerin üzerinde yazan bitkilerin gerçek olup olmadığı kontrol edilmeli. Eğer paketlerdeki bitkiler gerçekse ve doğru hazırlanırsa bu çaylar da sağlık için faydalıdır."

Yorumlar

YORUM YAZ