Fazla tükettiğinizde ölümcül olabilecek besinler

Sürekli sağlıklı gıdalar tüketseniz bile alacağınız doz önemlidir. Aşırı dozlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hatta bazıları ölümcül olabilir. İşte çok fazla yediğinizde size zarar verebilecek sağlıklı gıdalar...

Tükettiğiniz birçok sağlıklı yiyecek var. Ancak daha fazlasının her zaman daha iyi olmadığını akılda tutmak önemlidir. Bazı yiyecekler ölçülü olarak vücudunuz için iyi olabilir, ancak aşırı dozda tüketmek ciddi şekilde zarar verebilir. Sağlıklı besin olarak bildiğiniz ve tükettiğiniz gıdalar çok fazla tükettiğinizde ortaya hiç istenmeyecek durumlar çıkrabilir. İşte sağlıklı ama çok fazla yediğinizde size zarar verebilecek besinler.

Tarçın

Tarçın, çeşitli tıbbi özelliklere sahip, lezzetli ve yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Antioksidanların oranı yüksektir, hastalıklarla mücadele ettiği ve kan şekeri seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir. Tarçın, ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir. Fakat tarçın, yüksek dozlarda zararlı olabilecek yüksek miktarlarda "kumarin" adı verilen bir bileşik içerir.

Kumarin, vücut ağırlığının kg'ı başına 0.1 mg günlük olarak tolere edilebilir. Bu miktardan daha fazla tüketmek karaciğer zehirlenmelerine neden olabilir.

Kahve

Kahve antioksidanlarla dolu harika bir içecektir. Karaciğer hastalıkları ve tip 2 diyabet riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Normal kahvede aktif madde kafeindir, her fincan ortalama 80-120 mg içerir. Günlük 400 mg alımın genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, günde 500-600 mg'dan fazla tüketmek zararlı olabilir. Bu, sinir sistemini bozarak uykusuzluk, sinirlilik, mide krampları, kalp çarpıntısı ve kas titremelerine neden olabilir. Fakat bu yan etkiler insanlar arasında değişebilmektedir. Bazıları istedikleri kadar kahve içebilir, bazıları ise az miktarda kafein ile rahatsızlık yaşayabilir.

Turpgil sebzeler

Turpgil sebzeler; brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar gibi sebzeleri içeren bir yeşillik ailesidir. Bu sebzeler, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalması gibi birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilir. Bu tür sebzeler insanların günlük sebze alımının büyük bir bölümünü oluşturur. Ayrıca çeşitli smoothielerde ve taze sebze sularında bulunan içerikler olarak çok popüler hale gelmiştir.

Bununla birlikte, bu sebzelerdeki tiyosiyanatlar olarak adlandırılan bileşikler, vücudun iyotu emme kabiliyetini engelleyebilir. Bu, hipotiroidizm denilen bir duruma yol açabilir. Belirtiler arasında genişlemiş bir tiroid bezi, kilo alımı, kabızlık, kuru cilt ve düşük enerji seviyeleri bulunur. Brokoli gibi sebzeler çok sağlıklı olmasına rağmen, smoothielere veya meyve sularına yüksek miktarlarda ilave edilirse, bu bileşiklerin büyük miktarda alınmasına yol açar. Tiroid rahatsızlıkları olan kişiler bu sebzeleri çok fazla miktarda tüketmekten kaçınmalıdır.

Omega 3

Omega-3 yağ asitleri sağlığımız için çok önemlidir. Vücuttaki iltihapla savaşırlar, beyin gelişiminde önemli rol oynarlar ve kalp hastalığı riskini azaltırlar. Besinlerin çoğu içerdiği omega-3 bakımından düşük olduğu için, takviyeler popülerlik kazanmaktadır. En yaygın takviyeleri, balık, balık karaciğeri ve alglerden üretilen omega-3 kapsülleridir.

Bununla birlikte çok fazla omega-3 zararlı olabilir. Normal doz günde 1-6 gram arasında değişmekle birlikte, sağlıklı bireylerde günde 13-14 gram kadar alınması kan seyreltici etkisi yapabilir. Bu, özellikle kanamaya yatkın veya kan seyreltici ilaçlar alan kişiler için riskli olabilir. Ayrıca, yüksek miktarda balık yağı alınması, A vitamini zehirlenmesine neden olabilecek aşırı A vitamini alımına neden olabilir. Bu, çocuklar ve hamile kadınlar için özellikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Ton Balığı

Ton balığı, genellikle çok sağlıklı olduğu kabul edilen yağlı bir balıktır. İyi bir omega-3 kaynağıdır ve protein açısından çok yüksektir. Bununla birlikte, ton balığı aynı zamanda "methylmercury" adı verilen bir çevresel kirletici de içerebilir. Methylmercury, organik cıva olarak bilinir. Yüksek miktarlarda alındığında birçok olumsuz sağlık etkisine neden olabilecek nörolojik bir toksindir. Bunlara çocuklardaki gelişimsel gecikmeler, görme sorunları, odaklanma problemi ve işitme sorunları dahildir.

Büyük ton balıkları, zaman içinde dokularında biriktiği için daha fazla cıva içerir. Küçük ton balıkları daha az miktarda cıva içerir ve konserve edilme olasılığı daha yüksektir.

İnsanlar için organik cıva alımının üst limiti, vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1 mikrogramdır. Bu, 25 kg'lık bir çocuğun her 19 günde bir 75 gr konserve ton balığı yiyebileceği anlamına gelir. Bundan daha fazlası önerilen üst sınırı aşacaktır. Çocuklara ve hamile kadınlara cıva içeren deniz ürünleri tüketimlerini haftada iki kereden fazla yapmamaları önerilmektedir.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin ve daha az cıva içerme olasılığı olan balık türleri de vardır. Bunlar; somon, uskumru, sardalya ve alabalık.

Karaciğer

Organlar hayvanların en besleyici kısımlarıdır ve karaciğer de en besleyici organdır. Demir, B12, A vitamini ve bakır gibi birçok temel besin maddesi bakımından çok zengindir. Ancak 100 gramlık bir sığır karaciğeri, A vitamini için önerilen günlük miktarın altı katından ve bakırın 7 katından fazlasını içerir.

A vitamini yağda çözünen bir vitamindir, yani vücudumuzda depolanır. Bu nedenle, fazlalık A vitamini zehirlenmesine neden olabilir. A vitamini zehirlenmesi belirtileri görme sorunları, kemik ağrısı, bulantı ve kusma olabilir.

Çok fazla bakır alımı bakır zehirlenmesine neden olabilir. Bu antioksidanların yok olmasına ve bağışıklığın zayıflamasına neden olabilir. Bu durum ayrıca alzheimer hastalığı riskini artırabilir.

Karaciğer inanılmaz sağlıklı ve besleyici olmasına rağmen, her gün tüketilmesi önerilmemektedir. Haftada bir kez yemek yeterli.

Özetle

Bu listedeki yiyeceklerin hepsi inanılmaz derecede sağlıklı. Ancak, bir şeyin küçük miktarlarda sağlıklı olması, büyük miktarların daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Beslenme söz konusu olduğunda, daha fazlası her zaman daha iyi değildir.

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

TEŞEKKÜRLER 16-01-2019 13:28:37

TEŞEKKÜRLER BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN

Tarık 16-01-2019 12:36:27

Merhaba cıvanın atılabilmesine yardımcı olabilen selenyum hakkında bilgi verir misini? Haftada bir kaç defa selenyum takviyesi almak mantıklı mıdır? Ayrıca selenyumun dozajı ne kadar olmalıdır? Teşekkürler

YORUM YAZ