Farklı Perspektifler Film Festivali başlıyor

10 - 15 Nisan 2018 tarihleri arasında altıncı kez gerçekleşecek olan festival Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenecek.

Festival istanbulda başlayıp pek çok şehirde devam etmiştir. Sürekli olarak Yogyakarta ve Berlin'de misafir edilirken bu yıl New York ve Vancouver'da da bulunacak. Festivalin daha önce gittiği şehirler; Kopenhag, Sofya, Leibzig, Freibug Sao Paolo, Talin, Malatya ve Edirne de bulunmuştur. Bu yıl da istanbulu ziyaret eden festival Salt Galata ve Supa Suriye Pasajı tarafından ev sahipliği yapılacaktır. Festivale Kore, Lübnan, Almanya, Belçika, İngiltere, Rusya ve Buldaristan'dan konuk sinemacılar gelecektir. SALT Galata oditoryumunda gerçekleştirilecek ücretsiz film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra SUPA Suriye Pasajı Salon festival etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında SGDD-ASAM'da da film gösterimleri yapılacak.

"Yaban" Ana tema

İlk yıldan bu zamana kadar seyircisine farklı bakış açıları sunmak için uğraş gösteren festival bu yılın ana temasını 'yaban' olarak belirlemiştir. İnsan, doğa ve çevre ilişkilerinin yanı sıra, doğal ve yapay fenomenlere ve insanın vahşi yönüne bambaşka bir taraftan bakan gösterim, söyleşi ve atolye festival teması özenle değerlendirilecek.

Potluck Ödülü

Take-away özelliği saysinde dünyanın bir çok yerinde gösterilme olanağı sağlanan festivalde bu yıl ilk kez ödül verileceği belirlendi. Çeşitli ülkelerden gelen sinemasever ve sinemacılardan oluşacak olan seçici kurulun filimler arasında seçtiği film birinci olacak ve "Potluck Ödülü" verilecek. Festivale katılım sayısını ve kalitesini denetim altında tutmak amacıyla talep edilmek zorunda kalınan ve her sene katılım sayısıyla doğru orantılı olarak değişecek olan sembolik katılım ücretinin toplamının birinci filme verilmesi fikriyle ortaya çıktı.

Elliye yakın ülkenden ve yüze yıkın filmin yer aldığı programda; Yaban, yaşam farklılıklarını ve kültürel bakış açısını ortaya konduğu, hayatın absürt ve mizahi yönlerini konu edildiği Gülünçi güçlü kadının deneyimlerini ve hikayelerini anlatan Mor portreler, her türlü ayrımcılığa karşı Şemsiye, tamamen ve keskin dönüşlerle kayatları anlatan Viraj yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerinefilimlerden uyarlanan Çok Uzak Çok Yakın ve algıları değiştiren, Melez algılar bölüm başlıkları olacaktır.

2018 yılında da Pelin Esmer'in "İşe Yara Bir Şey", Aipgiray Uğurlu'nun "Organik Aşk Hikayeleri", Fikret Reyhan'in "Sarı Sıcak”, Evgenia Tirdatova ve Orhan Tekeoğlu'nun Rudolf Nureyev: "Düşlerinin Adası” uzun metraj filmleri festival izleyicisinin beğenisine sunulacak.

Yorumlar

YORUM YAZ