Facebook, ilk meta mağazasının tanıtımını yaptı

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’da yaptığı paylaşımda, açacakları ilk Meta mağazanın tanıtımını yaptı. Zuckerberg, mağazanın 9 Mayıs'ta Burlingame, California'da açılacağını da belirtti. Mağazada müşteriler, Facebook'un büyüyen akıllı donanım cihazlarını test edebilecek

Abone Ol 

Facebook, dün yaptığı açıklamada, kendisini bir sosyal medya platformundan ‘metaverse’ icat eden bir donanım devine dönüştürmek için en son hamlesi olan ilk fiziksel perakende alanını açtığını açıklamıştı.

Mark Zuckerberg, Instagramda duyurdu

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, dün Instagram’da yaptığı paylaşımla ilk meta mağazanın tanıtımını yaptı ve açılış tarihini duyurdu. Zuckerberg, Instagram paylaşımında şöyle yazdı: “Meta’nın ilk mağazası 9 Mayıs’ta Burlingame, California’da açılıyor. Burada Quest 2’yi deneyimleyebilir ve yaşadıklarınızı arkadaşlarınız için büyük bir duvara yansıtabilirsiniz. Ürünlerimizin bugün insanları nasıl birbirine bağladığını görmenin ve meta veri deposuna doğru ilerlerken neler olacağına dair bir fikir edinmenin harika bir yolu olacak burası.”

Meta mağazasında çok kapsamlı bir deneme alanı olacak

Meta mağazasında müşteriler; sanal gerçeklik kulaklığı Quest 2, akıllı gözlükler Ray-Ban Stories ve görüntülü arama cihazı Portal da dahil olmak üzere Facebook’un büyüyen akıllı donanım cihazlarını test edebilecek. Şirket ayrıca bazı cihazları doğrudan mağazada satacak.

Meta

Bu yeni fiziksel alan, Facebook’un metaverse adını verdiği sürükleyici sanal dünyalar oluşturmaya yönelik uzun vadeli planındaki en son gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Facebook, temel teknolojiyi oluşturmak için sanal ve artırılmış gerçeklik donanımı ve yazılımı geliştirmekle görevli olan Reality Labs’a milyarlarca dolar harcıyor. Şirket, kullanıcıların sanal yönetim kurulu odalarında meslektaşları ile çalışmak, arkadaşlarla dijital etkinliklere katılmak ve sanal ve artırılmış gerçeklik destekli hizmetler aracılığıyla erişilen sanal mağazalarda alışveriş yapmak için sonunda avatarları benimsemek isteyeceklerini öngörüyor.

Facebook, ilk meta mağazasının tanıtımını yaptı

Müşteriler ayrıca yerleşik kameralarla video kaydedebilen ve paylaşabilen Ray-Ban gözlüklerinin farklı stillerini deneyebilecek ve satın almadan önce test edebilecekler. Meta’nın bu hamlesi, geçen yıl ilk perakende mağazasını açan Google gibi şirketlerin ayak izlerini takip ediyor. Donanım satışları açısından düşünecek olursak da, metaverse hedefleri ve donanım ile deneyimin giderek önemli hale geldiği bir dönemde bu Meta için önemli bir adım.

Facebook, ilk meta mağazasının tanıtımını yaptı

Facebook, ilk meta mağazasının tanıtımını yaptı

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu