Eylül ayında hangi meyveler ve sebzeler tüketilmeli

Yaz sona ererken ve ufukta sonbaharın görünmesiyle birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lezzetli ürün de kendini göstermeye başlıyor. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, Eylül ayında tüketilebilecek en lezzetli meyveleri ve sebzeleri sıraladı.

Yaz mevsimi sona erdi ve artık güneşe yavaş yavaş veda edyoruz. Ufukta sonbaharın görünmesiyle birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lezzetli ürün de kendini göstermeye başladı.

Sonbahar geldiğinde yapraklar renk değiştirmeye başlar ve çok sayıda turuncu renkli ürün için en yoğun sezondur. Ve bu parlak renkli meyve ve sebzeler, A vitamininin antioksidan bir formu olan beta-karoten içerir. Çoğu kişi A vitaminini yeterince alamaz, bu yüzden şimdi, A vitamini seviyelerini tamamlamak için mükemmel bir zaman!

Eylül ayı meyve ve sebzeleri

Sebzeler

Pazı, karnabahar, beyaz lahana, salatalık, hindiba, soğan, fasulye, mantar, marul, patlıcan, ısırgan otu, patates, domates, dolmalık biber, turp, roka, arpacık soğanı, kabak, balkabağı, adaçayı.

Meyveler

Havuç, incir, armut, elma, kavun, yaban mersini, böğürtlen, yenidünya, armut, erik, şeftali, nektarin, üzüm.

Adaçayı zamanı

Eylül ayı genellikle elma cömertliğiyle tanınan bir aydır ancak dolmalık biber ve adaçayı gibi harika besinler de bu ayda zirve yapar.

Bir fincan doğranmış dolmalık biber 30 kalori, 3 gram lif ve günlük önerilen C vitamini dozunun yüzde 200'ünü içerir. Ayrıca önerilen günlük A, K ve B6 vitamini miktarının en az yüzde 10'unu içerir. Daha da iyisi, kırmızı biberler yeşil biberlerden daha fazla beta-karoten içerir ve aynı zamanda E vitamini için daha yüksek bir kaynaktır.

Adaçayı da Eylül ayının bir başka harikasıdır. Bu çok yıllık bitki Akdeniz'e özgüdür. Bir çorba kaşığı taze adaçayı sadece 6 kalori içerir ve A vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum bakımından zengindir.

Alışveriş ipucu: Güçlü aroması ve parlak rengi olan taze adaçayı seçin. Saklamak için bir kağıt havluya sarın ve yaklaşık 4-5 gün yeniden kapatılabilir plastik bir torbaya koyun.

Yeşil fasulyeler de Eylül ayında tüketilmek için idealdir. Bir fincan kadar çiğ yeşil fasulye yaklaşık 30 kalori ve önerilen günlük lif miktarının yüzde 15'ini içerir. Yeşil fasulye aynı zamanda zengin bir K ve C vitamini kaynağıdır ve günlük önerilen A vitamini, folat ve manganez miktarının en az yüzde 10'una sahiptir.

Alışveriş ipucu: Yeşil fasulyeleri seçerken, parlak renkli olan ve kahverengi lekeleri olmayan ince fasulyeleri seçin. Eve döndüğünüzde plastik bir torbaya koyun ve sıkıca sarın, ardından bir hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ