Ey aşk neredesin

İnsan bir anda düşüyor aşka, sonrası hep masal…

Bir insanın kaşsında gördüğü güzelliği sevmesi için 4 dakika yetiyormuş. Hele bir de 1,5 dakika göz göze kaldıysanız, tamamdır aşıksınız. Çünkü o bakışma anında kalp atışlarınız senkronize oluyor.

Aşk başlarken büyülü, ortalarında ideal, biterken ise çok sancılıdır. Büyüsü elbet dağılacak, önemli olan ideal çizgisinde kalabilmek; aşkını kaybetmemek…

Baktım ona içim ısındı

Kadın da erkek de genellikle simetrik buldukları yüzlere aşık olurlarmış; biliyor muydunuz? Bu kişiyle adrenalini yüksek bir ortamda karşılaştıysanız ona aşık olmak sizin için kaçınılmaz olacak.

Diyelim ki aşık oldunuz, artık bir ilişkidesiniz. Her şey işte o büyülü anla başladı. Sevgiliyle paylaşılan duygularla vücudumuzda değişimler oluyor. Mesela ilişkinizin ilk yılında sinir hücreleriniz daha iyi çalışıyor. Bu da daha açık algılar ve mutluluk denizinde boğulmak demek. Yine bu bağlamda söylenebilir ki, aşık olmak vücudumuza nikotin ve kokain bağımlısı olmakla aynı etkiyi yaratır.

Romeo Juliet etkisi

Bir bakışta aşık olduğunuz o adam / kadın maalesef aynı kalmaz her zaman. Oysaki elini tuttuğunuzda içiniz açılır tüm sıkıntılar giderdi; bir sarılsanız savaşlar biterdi değil mi?

Peki ne oluyor da dağılıveriyor her şey? Ne oluyor da gözlerinin içine bakmaya doyamadığımız o aşk bir anda bitiş çizgisinde karnımıza kramplar sokuyor?

Aslında ne olduğundan çok ne yapmamız gerektiğine odaklanmak gerek. Belki de en çok bir anda varımızı yoğumuzu ortaya döktüğümüz için kaybediyoruz. Çünkü ilişki dediğin en çok gizemli şeyleri seviyor. İşte buna "Romeo Juliet etkisi” deniyor. Yani yapmamız gereken birazcık gizemli davranmak; ama asla yapmacık değil.

Hurafelere kanmayın

Gerçek aşk bir yerlerde var ve doğru zamanda senin de hayatında yer edecek. Sadece sen aşkın peşinden koşayım derken etrafında dönen dünyanın ekseninden çıkma!

İrlanda'da şöyle bir inanış varmış; 4 yapraklı yonca yiyerek aşık olmak istediği erkeği düşünen kadın, o erkeğe kavuşurmuş. Değil 4 yapraklı yonca, yonca tarlasını hepten yeseniz de nafile. Bizde de nişan kurdelesini yutan kızlar var ki, yazarken bile içim bir hoş oluyor...

Aşk kilometrelerce uzakta olsanız da o büyülü yanıyla sizi bir gün mutlaka bir araya getirir. Dediğim gibi asıl önemli olan ideal çizgide kalabilmek…

Dilerim aşkınız sonsuz olsun…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ