Evliliklerdeki en mutlu ve en zor yıllar

Uzmanlar, evliliklerde en mutlu ve zor yılları ortaya koyan çalışmalar yaptı.

Evliliklerde eşler, aile hayatında her iki tarafında çaba göstermesi gerektiğinin farkında olmayabiliyor. Avrupa'da evlilikler üzerinde yapılan çalışmalar, 950.000 evliliğin boşanmayla sonuçlandığını gösteriyor. Ülkemizde de boşanma oranları geçmişe nazaran bir hayli arttı. Araştırmalar, evliliklerde en mutlu ve zor yılları ortaya koyuyor. Bu dönemleri bilmek, problemli ilişkileri kurtarmak için bir ipucu olabilir.

3. yıl

Birçok görüşe göre aşkın ömrü 3 yıl. Bundan sonra çiftlerin ilişkileri daha az ideal olur. Bir ilişkide 3 yıl geçtikten sonra, taraflar eşlerinin zayıf yönlerini daha fazla görür, kabul eder. Bu durum eşlerin birbirlerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Ayrıca, aile hayatının 3. yılında çiftlerin gündemine çocuk girebilir ki bu istek için gayet normal bir süredir. Sonuç olarak, ilişkiler daha güçlü hale gelir. Evliliklerde en mutlu olduğuna inanılan yıl, 3. yıldır.

5. yıl

Evliliklerde, hayata dair gerçek sorunlar genellikle 5. Yılda başlar. Bu süre zarfında eğer ailede çocuk varsa, henüz küçük ve bakıma muhtaç haldedirler. Bunun yanında, iş, gündelik işler ve ev işleri bir hayli zorlaşmaya başlar. Çiftler genellikle 5. Yılda ve sonrasında boşanmayı düşünmeye başlar. Evliliklerde en zor olduğuna inanılan yıl, 5. yıldır.

7 yıl

Eğer bir çift 5 yıllık evlilikten sonra hala birlikteyse, önlerinde atlamaları bir eşik daha vardır. Uzmanların "duvar" olarak adlandırdığı bu dönem 7. yıldır. Bu yılda aile hayatı alışılmış bir hal alır. Mali konular, çocuk bakım sorunları ve hane halkının sorumlulukları paylaşma konusunda tartışmalar yaşanabilir. Eşler, evliliklerdeki en karmaşık dönem olan 7. yılı atlatmayı başarırsa, önlerinde güçlü ve mutlu bir evlilik sürdürülebilir.
Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ