Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu

Abone Ol 

Her evlilikte tartışmalar yaşanır ve yaşanan tartışmalar sonucunda uzlaşmak şart değildir. Önemli olan tartışmayı yönetebilmek ve soruna çözüm aramaktır. 

Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu #1

Suçlayıcı olmayın 

Evliliklerde yaşanan tartışmalarda suçlandığını düşünen kişi kendini savunur ya da tartışmayı daha çok alevlendirir. Örneğin ilgisizlikten yakınan taraf, ''benimle ilgilenmiyorsun, beni önemsemiyorsun, arkadaşlarına, ailene daha çok vakit ayırıyorsun ama bana vakit ayırmak istemiyorsun'' şeklinde cümleler kurmuş olsun.

Burada kullanılan dil 'Sen Dili'dir. Sen ilgilenmedin, sen önemsemedin, sen vakit ayırmıyorsun. Bunları duyan taraf kendini savunmaya geçecektir. Sen Dili cümleleri yerine ''Ben Dili'' kullanmalıyız. ''Benimle ilgilenmene ihtiyacım var'' veya ''Bana daha fazla vakit ayırmanı istiyorum'' şeklinde söylemlerin tercih edilmesi konuyu çözümüne daha hızlı ulaştıracaktır.

Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu #2

Duygularını küçümsemeyin

''Bunu mu kafana takıyorsun.'', ''Üzülecek başka bir şey bulamadın mı?'', ''Saçma sapan şeylere sinirlenip büyütüyorsun'' şeklinde küçümseyici ifadeler kullanmak eşinizin daha fazla kırılmasına sebep olacaktır. Eşinizin duygularını küçümsemek yerine onu anlamaya çalışın.

Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu #3

Genelleme yapmayın

Olumsuz genellemeler ilişkilerde ümitsizlik yaşatır. ''Hiç beni desteklemiyorsun, ne zaman yardım istesem kaçıyorsun'' cümlesi suçlayıcı ve genelleyici bir ifadedir. Bunun yerine, ''Geçen gün yardımına ihtiyacım vardı ve desteğini hissedemedim.'' örneğindeki gibi söylemler tercih ederseniz kendinizi, genelleme yapmadan daha doğru şekilde ifade edebilirsiniz.

Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu #4

Güç savaşına girmeyin

Bazı ilişkilerde gizli bir güç savaşı var gibidir. Eşler rakip değil aynı taraftadır, birbirleriyle yarış halinde olmaktan vazgeçmeliler. Unutmayın ki sizler aynı gemidesiniz.

Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu #5

Şikayet etmeyin

Sürekli şikayet etmek yerine sorunlara çözüm bulmaya çalışmak, karşılaştırma yapmadan doğrudan ihtiyaç duyulan şeyleri söylemek en doğru yoldur.

Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu #6

Psikolog Burcu Teker

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu