Evinizdeki en kirli yerler

Abone Ol 

Mutfak tezgahına dökülen yemek, duşta sabun köpüğü veya kirli çamaşır yığını gibi bir evdeki bariz kirli noktaları görmek kolaydır. Peki ya özellikle kirli görünmeyen ama aslında ailenizin sağlığını etkileyebilecek yerler hakkında bir fikriniz var mı? Gelin evinize oda oda bir göz atalım ve gizli kir ve bakterilerden nasıl kurtulacağınıza biraz fikir verelim. 

Evinizdeki en kirli yerler #1

Mutfak

Mutfak, çoğu evde en çok kullanılan yerdir. Aynı zamanda en çok kirlenen de… Bakterilerin çoğalmasını teşvik eden bütün elementler bulnur. Isı, nem, yiyecek vb. şeylere mikroplar yapışır. Buna çiğ et, yıkanmamış meyve ve sebzeler gibi tüm dış unsurları da ekleyin. Mutfakta dikkat edilmesi gereken başlıca alanlar şunlardır:

– Lavabolar

– Tezgah

– Dolap Çekmeceleri

– Buzdolapları

– Küçük Ev Aletleri ve Mutfak Aletleri

Evinizdeki en kirli yerler #2

Banyo

Ne yazık ki, bazı bakteriler her kullanımdan sonra banyoda kalır. Her tür bakterinin temizlendiğinden emin olmak için ışık düğmelerine, kapı kollarına ve musluk kollarına özellikle dikkat edin. Kolay günlük temizlik için bazı tek kullanımlık dezenfekte edici mendilleri el altında bulundurun.  

– Banyo havluları ve paspasları en az haftada bir sıcak suda yıkanmalı ve tamamen kurumasına izin verilmelidir. El havluları haftada birkaç kez değiştirilmelidir.

– Banyo lavaboları dezenfektan mendillerle günlük olarak silinmeli ve diş fırçası tutucuları ve bardaklar haftalık olarak temizlenmelidir.

– Küvet , duş kapıları ve klozetin açıkta kirli olan alanlarını temizlerken, tuvalet yakınındaki duvar gibi düz yüzeyleri dezenfektan ürünlerle silmek için zaman ayırın. 

Evinizdeki en kirli yerler #3

Salon ve oturma odaları

İster oturma odası, ister medya veya oyun odası olsun, ailenin toplandığı her yerde gizli kir ve bakteriler vardır. Birinin evinizdeki tüm uzaktan kumandalara, oyun kumandalarına, klavyelere , tabletlere, kulakiçi kulaklıklara, kulaklıklara ve cep telefonlarına kaç kez dokunduğunu düşünün. Tüm bu tuş takımları ve hoparlörler, elektronik cihazlarda kullanım için güvenli olan dezenfektan bir bezle günlük olarak silinmelidir. Bir kişinin soğuk algınlığı veya virüsü varsa, her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Ve lambaları, anahtar plakalarını ve kapı kollarını açmayı unutmayın. Bakteriler ve alerjenler için bir başka üreme alanı da mobilyalardır. Kumaş hapşırıklara, yıkanmamış ellere, evcil hayvan tüylerine ve saçlarına , ayak ve ayakkabılardaki kire maruz kalır. Birçok bakteri türü bu yüzeylerde birkaç gün yaşayabilir. En az haftada bir, döşemeli yüzeyler vakumlu süpürgeyle temizlenmelidir. Ardından kokulu veya kokusuz bir dezenfektan spreyle temizleyin. Eğer mümkünse, döşemeli yüzeyleri dezenfekte etmek için sık sık değiştirilebilen ve yıkanabilen çarşaflar veya yıkanabilir örtülerle örtün. 

Evinizdeki en kirli yerler #4

Yatak odası

Yatak odanızda yarattığınız o güzel, dinlendirici have mantar, bakteri ve binlerce akar ve böcek barındırabilir. Bu tehlikelerin çoğu da aslında yatağınızda gizleniyor olabilir. Yataklar uyumak, seks yapmak, sosyalleşmek, yemek yemek, çalışmak ve oradaki her şey için geçerlidir. Çarşaflar, battaniyeler, yorganlar ve yatak örtüleri sık yıkanmazsa, kir tutabilir ve şunlara neden olabilir:

– Cilt tahrişi, egzama ve sivilceler

– Atlet ayağı ve MRSA gibi mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar

–  Alerjiler ve solunum sorunları

Tüm bunları önlemek için nevresimler en az haftada bir değiştirilmeli ve uygun şekilde yıkanmalıdır. Çalışmalar, bir hafta sonra yatak çarşaflarının banyo kapı kolundan daha fazla bakteri barındırdığını göstermiştir. 

Evinizdeki en kirli yerler #5

Diğer yerler

Evinizde gözden kaçırdığınız ama hemen temizlenmesi gereken en kirli eşyalara bir göz atalım:

Anahtarlar, çantalar ve cüzdanlar

Her gün kullandığınız eşyalar, her gün maruz kaldığınız mikropları ve bakterileri de barındırır. Anahtarlıklarınızı, cüzdanlarınızı ve çantalarınızı temizlemek için zaman ayırın. Çantalar genellikle en mikroplularıdır. Yere düşerler ve daha sonra evinizdeki tezgahlara ve masa üstüne düşerler. Kumaş ve deri çantaları yerden uzak tutun  ve iç kısım dahil düzenli olarak temizleyin!

Evcil hayvan oyuncakları ve mama kaseleri

Evcil hayvanınız güzel, temiz mama ve su kaplarını hak eder. Zararlı bakteri üremesini önlemek için günlük olarak bulaşık makinesinde veya elde sıcak sabunlu suyla yıkanmalı, iyice durulanmalı ve havada kurutulmalıdır. Evcil hayvan oyuncakları koliform bakteri, maya ve küf barındırabilir. Sert oyuncaklar sıcak sabunlu suyla (en az haftada bir) temizlenmelidir ve yumuşak oyuncaklar sıcak su ve dezenfektan kullanılarak elde veya makinede yıkanabilir.

Sırt çantaları

Sırt çantaları okul öncesi ve yetişkinler için bir zorunluluktur. İster kamp ekipmanı taşıyor olun, ister  egzersiz kıyafetleri veya kitaplar, sonunda sırt çantanızın veya spor çantanızın temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi  gerekecektir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu