Evden çalışma ile artan sırt ve boyun ağrılarına karşı ipuçları

Birçok kişinin evden çalışma modeline geçtiği pandemi döneminde, sırt ve boyun ağrılarında büyük randa artış yaşandı. Artan hareketsizlik ve kötü duruş, özellikle bel ağrısı ve boyun ağrısı olmak üzere kas-iskelet sistemi bozukluklarının başlangıcını yapmış gibi görünüyor.

Koronavirüs salgını herkesin hayatını birden fazla şekilde etkiledi. Her yerde maske takmaktan zamanı evde geçirmeye kadar, yeni normal hayatımıza yerleşti. En büyük değişikliklerden biri de evden çalışmak oldu. Koronavirüsün yayılımını kontrol etmek için insanlar işe gitmeyi bırakıp evden çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Bu önemli değişiklik, bazı beklenmedik zorlukları da beraberinde getirdi ve ortopedik problemler maalesef listenin başında yer alıyor.

Pandemi sırasında evden çalışan büyük nüfusla birlikte, sırt ağrısı ve boyun ağrısı vakalarında önemli bir artış olduğu biliniyor. Bunun arkasında oturma pozisyonunda değişiklik, kötü duruş, ergonomik bir çalışma ortamının olmaması, uzun süre oturma gibi birkaç olası neden var. İş veya sevdiklerinizle bağlantıda kalmak için ekranlara artan bağımlılık da ana nedenlerden biri.

Araştırmalara göre, artan hareketsizlik ve zayıf duruş, özellikle bel ağrısı ve boyun ağrısı olmak üzere kas-iskelet sistemi bozukluklarının başlangıcını tetikliyor..

Sırt ve boyun ağrısının nedenleri

Evden çalışırken kas ve eklemlerle ilgili sorunların dört ana nedeni vardır. Bunlar ergonomik çalışma ortamının olmaması, uzun çalışma saatleri, eksiklik fiziksel aktivite ve yetersiz beslenme.

1. Evden çalışırken ergonomik bir kurulum veya uygun çalışma ortamı yoktur. Yanlış duruşla saatler geçirmek ekleminize ve kaslarınıza zarar verir.

2. Ara vermeden kesintisiz uzun saatler çalışmak, hareketsiz bir yaşam tarzına neden olur. Dışarı çıkmamak da uzun çalışma saatlerine neden oldu. Hem fiziksel hemde zihinsel strese hareketsiz bir yaşam tarzı da eklenince boynunuzda ve sırtınızda daha fazla ağrı hissetmeniz kaçınılmaz.

3. Genel olarak fiziksel hareketsizlik kasları zorlar ve çalışıyor olsanız da olmasanız da ağrıya neden olur. Geçmişte fiziksel olarak aktif olan insanlar, genel vücut aktivite seviyelerindeki ani düşüş nedeniyle de büyük sorunlarla karşılaştılar. Sadece kaslarınız değil, eklemleriniz ve kemikleriniz de acı çeker.

4. Son olarak, yetersiz beslenme, özellikle D vitamini eksikliği, sağlıklı beslenmeme ve rahat yiyeceklere bağımlılık.

Pek çok kişinin yaptığı bir diğer yaygın hata da, bir kötü duruştan başka bir kötü duruşa geçmeleridir. İnsanlar genellikle kötü bir duruşla otururlar ve sonra yanlış pozisyonda uzanırlar. Bu, kaslarına ve kemiklerine gerekli olan rahatlamayı veremez.

Genç nüfusta bu durum, doğru önlemlerle kontrol edilebilir. Doğru miktarda fiziksel aktivite ile de yan etkilere karşı koyulabilir. Ancak orta yaşlı insanlar veya evden çalışan yaşlılar, artrit gibi mevcut sorunlarda kümelenme ile karşılaşabilir.

Sırt ağrısı ve boyun ağrısı, günümüzde bir bireyin verimliliğini etkileyebilecek ve zihinsel sağlığa da zarar verebilecek yaygın rahatsızlıklardır. Kalıcı bir fiziksel bozukluğa yol açmayabilir, ancak büyük ölçüde günlük aktiviteleri etkileyebilir.

Sırt ve boyun ağrılarına karşı ipuçları

İyi haber şu ki bu ağrılar evde yönetilebilir. Bazı ipuçları ile hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir. Duruşunuz konusunda çok dikkatli olun. Tıpkı ofisinizdeki gibi oturun ve çocuklarınızın da sağlıklı bir duruşta olduğundan mien olun. Yatak odanız, oturma odanız veya evinizin başka bir köşesi çalışmanın en sağlıklı yolu değildir. Çalışmanız için bir alan belirleyin ve en iyi çalışma ortamını bulun.

Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin. Ara verin ve etrafta dolaşın. Bu molalarda kaslarınızı kolayca esnetebilirsiniz. Boyun egzersizleri oldukça basittir ve otururken bile her zaman yapılabilir.

Düzenli egzersiz kilo alımını, boyun ve sırt ağrısını önlemeye yardımcı olabilir

Temel besin maddelerinin alınmasını sağlayın. Kalsiyum, D vitamini, protein alımına dikkat edin. Fiziksel olarak aktif olanlar bile yetersiz beslenme ve duruş nedeniyle sorunlarla karşılaşabilir.

Durum devam ederse, ısı pedleri kullanabilir, masaj deneyebilir veya merhem sürebilirsiniz.

Ayrıca vücudunuzu yeterince dinlendirmeyi ve ekrandan uzakta daha fazla zaman geçirmeyi unutmayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ