Evde kurutma makinesi kokusu yapımı

Giysilerinizin her zaman sizin istediğiniz gibi kokması için kurutma makinesi kokusunu kendiniz hazırlamaya ne dersiniz?

Kurutma makinesi için özel kokular satılıyor elbette. Peki çamaşırların güzel kokması için bu kokuyu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Böylece hem daha düşük fiyatlara mal edebilir, hem de istediğiniz kokuyu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Kurutma makinesi kokusu yapımı

Malzemeler

Sirke 1/2 su bardağı
8 damla çay ağacı yağı veya istediğiniz diğer uçucu yağlar
Kapalı bir kavanoz
Pamuklu kumaşlar

Nasıl yapılır

İşe ilk olarak kullanacağınız pamuklu bezleri küçük parçalar halinde kesmekle başlayın. Bunun için eski tişört ve çarşaflarınızı da kullanabilirsiniz. Bu pamuklu bezler istediğiniz sonuçları verecektir.

Küçük bir kasede ise sirke ve esansiyel yağı karıştırın. Sirke doğal yumuşatıcıdır ve uçucu yağlar elbiselerinize hafif ve doğal koku verir. Hazırladığınız karışımı pamuklu bezlerin üzerine dökün. Bezler, bu karışıma batırılmış gibi değil, nemlendirilmiş gibi olmalı. Ardından nemli bezleri, kapaklı kavanoz içine koyun ve ağzını iyice kapatın.

Çamaşırlarınızı kurutma makinesi içine koyduğunuz zaman kavanozun içinden bir pamuklu bezi çıkarın. Üzerinde fazla ıslaklık varsa, iyice sıkın. Kurutma sırasında giysilerine koyacağınız kokulu bezin statik sebebiyle bir giysiye yapışmasını önlemek için kurutma ısısını düşürün. Kurutma işlemi bittikten sonra pamuklu bezi alın ve yeniden kullanmak üzere yine kapaklı kavanozun içine koyun.

Yorumlar

YORUM YAZ