Saç tipinize göre bakım önerileri

Abone Ol 

Saçlarınıza sağlığını geri kazandırabilmek ise aslında o kadar da zor değil! Doğal saç bakım maskeleri, saçlarınızın istediğiniz gibi görünmesi için evde uygulayabileceğiniz bir kaç ufak malzemeyle daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak çok kolay. Önemli olan saçının ihtiyacını belirlemek ve saç tipine uygun maskeyi tercih etmektir. 

Kuru saçlar için maske

Aşırı kuru saçların ana nedeni; sık şampuan kullanmak, güneş, hava kirliliği veya saç derisinde oluşan cilt hastalıklarının bir sonucu olarak yağ üretiminin azalmasıdır. Evde yapabileceğimiz çok kolay bir tarifle kuru saçlardan kurtulabiliriz. 1 yemek kaşığı bal ve küçük kahve fincanı sütü iyice karıştırın. Tüm saçlarınıza uygulayın. 20 dakika bekletip, şamğuan ile temizleyebilirsiniz.

Saç tipinize göre bakım önerileri #1

Parlak saçlar için maske

İyi beslenemeyen saçlar parlaklığını yitirir ve kolay kırılmaya başlar. Her evde bulunan portakal ve balı kullanarak hazırlayabileceğin bu maske ile saçların derinlemesine beslenecek.1 su bardağı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı balı bir kapta karışrtırın. Bu karışımı şampuan ile karıştırıp saçlarınızı yıkarken uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış saçlar için maske

Saç şekillendirme cihazları, hava kirliliği gibi çevresel faktörler ve saç boyalarından dolayı saçların yıpranmış ve güçsüz görünüyor olabilir. Güçlü yapısı ile onarıcı ve besleyici özellikte olan badem yağı, saçları nemlendirmekte son derece başarılıdır. 1 adet muzu ezin ve içerisine 1 çay kaşığı badem yağını dökerek iyice karıştırın. Ellerinizle masaj yaparak karışımı saçlarınıza uygulayıp 10 dakika bekletin.

Saç tipinize göre bakım önerileri #2

Kaşınan saç derisi için maske

Saç derisini yatıştırmak ve nemlendirmek, kaşınan saç derisinin önüne geçmeyi sağlayan ilk adım olabilir. Her türlü saç derisi rahatsızlığında iyileşmeyi sağlayan çay ağacı yağı ile hazırlayacağın saç maskesi, kaşıntılı saç derisi için son derece etkili olacaktır. Kulak temizleme çubuğuna 3 damla çay ağacı yağı damlat ve çubuğu kaşınan saç derisine hafifçe dokundur. Etkili bir nemlendirme sağlamak için ise maskeye 1 kapsül E vitamini ekleyip Maskeyi uyguladıktan sonra bir gece bu şekilde uyuyup uyandığında saçlarını durularsan oldukça verimli bir sonuç elde edebilirsin.

 

Kepekli saçlar için maske 

Kepeği kontrol altına almak için saç derini yatıştıracak ve nemlendirecek maskeler uygulamayı tercih edebilirsin. Yarım taze zencefili 2 fincan kadar su ile dolu bir kabın içine iyice rendele. Bu karışımı suyun yarısı buharlaşana kadar kaynat. 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını oluşan karışıma ekle. Karışımı saç derine yedir, kurumasını bekle ve saçlarını şampuanla. Bu karışım ile saç derisindeki hücre kaybının önüne geçebilir, kepekle savaşabilirsin. 

Saç tipinize göre bakım önerileri #3

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu