Evde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Koronavirüs salgını nedeniyle evde daha fazla vakit geçiren, hareketsiz kalan ve spor salonlarına gitmek istemeyen birçok kişi egzersiz arayışı için online platformlara yönlendi ancak evde spor yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var...

Küresel koronavirüs salgını her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Salgın kapsamında alınan yeni tedbirler, yeni ysakları da beraberinde getirdi. Bu kapsamda ülkemizde de yeni tedbirler alındı ve yarı karantina dönemine geçiş yapıldı. Tekrardan başlayan yasaklar ile birlikte vatandaşlar artan hareketsizliğin yol açabileceği sorunlardan korunmak için online platforlardan basit egzersiz arayışlarına da başladı. Uzmanlar ise hareketler yapılırken sakatlık yaşanmaması için kişileri dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

"İyi bir seçici olmalıyız"

Gündelik yaşantımıza fiziksel aktivite katmanın bağışıklık sistemi için de büyük önem taşıdığını belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, "Bu hareketleri yaparken dikkat etmek gerekiyor. İlk olarak iyi bir seçici olmalıyız. İnternette binlerce spor videosu karşımıza çıkabilir. Önüne gelen herkes bunu çekebilir o yüzden öncelikle kendi vücudumuza uygun ve güvenilir kaynak olan çekimi uygulamalıyız. Bir efsane var yoğun çalışma hızlı sonuç verir. Bu vücudunuza bağlıdır. O yüzden performansınızı kademeli arttırmanız gerekiyor. Bir anda yüklenmeler sakatlık yapabilir. Terleyince kilo vereceğim düşüncesi karşımıza çıkan en büyük yanlışların başında geliyor. Kalın giyinmek de terletir. Bu düşünce ile yapılan çalışmanın sonucunda vücut susuz kalabilir başka sorunlar ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı.

Dinlenmenin de çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Raif, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kasların çalışmaya kadar dinlenmeye de ihtiyacı var. Biz ara vermeden egzersiz programına devam edersek zorlamaya bağlı sorunlar oluşabilir. Isınmadan direk hareketleri yapmaya başlamamalıyız. Bu ısınma ile vücudumuza hazırlık ol komutu vererek ani sakatlanmaların önüne geçebiliriz. Çalışma yapacağız ortamında rahat olması önem taşıyor. Bu yapacağınız hareketlerin vücudunuza daha iyi etki oluşturması için beslenme ve uyku düzeninize de dikkat etmek gerekiyor”

Uzaktan çalışma, çevrimiçi evde eğitim ve medya tüketimi (Film, dizi izleme vs) süresi ile günlük oturma oranı da arttı. Kesintisiz süreler boyunca oturmanın kan akış düzenlemenizi ve kaslarınızı olumsuz etkiliyor. metabolizmayı yavaşlatır ve bu da kan şekerini kontrol etme sorununu ortayı çıkarıyor. Bu durum da sizi kanser, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve diğer ciddi sağlık sorunları için daha yüksek risk altına sokar. Öyle ki Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her gün altı saat veya daha fazla oturan insanların üç saatten az oturanlara kıyasla erken ölüm riski daha fazla olduğu görülüyor.

Yorumlar

YORUM YAZ