Evde karantina sürecinde alınması gereken tedbirler

Prof. Dr. İnci Oktay, evdeki sağlıklı bireylerin korunabilmeleri için evde karantina sürecinde alınması gereken önemli tedbirler

Küresel koronavirüs salgınına karşı bütün dünya ciddi bir savaş veriyor. Vaka sayıları dalgalanmalı olarak ilerlerken, şüpheli veya koronavirüs tanısı konmuş, fakat belirtileri olmayan ya da hafif olanlar evde karantinaya gönderiliyor.

Prof.Dr. İnci Oktay, bulaş sayısının daha da artmaması ve evdeki diğer sağlıklı bireylerin de korunabilmeleri için evde karantina sürecinde alınması gereken önemli tedbirleri anlattı.

Maske çok önemli

Enfekte kişinin öncelikle bir odada yalnız kalması daha uygun. Hastanın diğer aile bireyleriyle temasının kesilmesi ve evin sıklıkla havalandırılması bulaş riskini azaltabilir. Evdeki herkesin maske takması çok önemli bir nokta. Takılan maskelerin nemlendiklerinde değiştirilmesi gerekir. Hasta ile ilgilenen kişi, hastanın maskesine veya yüzüne dokunmamalıdır. Hastanın odasından çıkan kişi, maskesini kurallara uygun olarak çıkarmalı ve çöpe atmalıdır. Bulaş riski taşıyan maske, eldiven vb. malzemeler kalın bir çöp torbası içinde saklanmalı ve çöp torbası balkonda bırakılmalıdır. Çöp torbası atılırken, ikinci bir torbanın içine konmalıdır.

Karantina sürecindeki hastanın verilen ilaçları düzenli olarak kullanıp dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Hastanın odasına giren kişiler de sosyal mesafe kuralına uygun davranmalıdır.

Evde karantina sürecinde bir diğer önemli nokta hastanın temas ettiği yüzeylerin temizliğidir. Özellikle de hastaya ayrı bir tuvalet ve banyo verilemiyorsa bu durum daha da önemlidir. Temizlik, maske ve eldivenle yapılmalı, yüzeyler sabun veya deterjanlı suyla temizlenmelidir. Daha sonra, 10 litre su içine bir çay bardağı çamaşır suyu ilave edilerek hazırlanan sıvı ile silinmeli ve hastanın banyoyu kullanmasından sonra banyo mutlaka havalandırılmalıdır.

Hastanın kullandığı çatal, tabak, kaşık gibi araçlar başkaları tarafından kullanılmamalı ve sabunlu veya deterjanlı su ile ayrı temizlenmelidir. Hasta giysileri, çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyalar da 60 veya 90 derecede yıkanmalıdır.

Kurallara uygun el yıkama herkes için en önemli koruyucu uygulamalardan biridir. Hasta dahil olmak üzere evdeki herkes izlenmeli ve ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, morarma gibi hallerde hemen aile hekimi veya 184'e haber verilmeli ya da hastalık belirtileri artarsa vakit kaybetmeden 112 acil yardım hattı aranmalıdır. Evde eğer 65 yaş üstü ya da kronik hastalığı olanlar varsa, bu kişilerin mümkünse ayrı evde kalmaları daha uygun olacaktır.

Yorumlar

YORUM YAZ