Evde kalan çocuklar mutlaka egzersiz yapmalı

Çocukların ve 20 yaş altındaki gençlerin evde kaldığı bu dönemde, hareketsizliğin çok büyük bir tehlike olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Haluk Saçaklı, egzersizin ne kadar ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Haluk Saçaklı, 20 yaş altında egzersiz yapmanın yaygın olmadığını belirterek, "Bu gençlerin bir süre daha evde kalacaklarını düşünürsek, egzersiz yapılmadığında, beyin yeterli oksijeni alamıyor ve kapasitesinin verimi düşüyor. Alınan bilgi yavaş işleniyor, bu durumda geç algılama, geç fark etme, çabucak unutma gibi yansımalarıyla fark ediliyor” ifadelerini kullandı.

Nasıl ve ne kadar yapılmalı

Saçaklı, "Egzersiz imkânları evde de olsa kesinlikle yapılmalı. Bu şekilde egzersiz ile yeni sinir hücreleri oluşturan faktörler uyarılmalı. Oluşan bu yeni hücreler eski beyin hücrelerinin birbirleriyle olan ilişkisini kuvvetlendirsin. Haftada en az 3, en çok 5 sıklıkla; 30 ile 60 dakika arasında egzersiz planlanması gerekiyor. Nefes nefese kalmadan aktivite yapılmalı. Bacak ve kol kaslarının aktif olduğu egzersizler tercih edilmeli. Gövde esnekliği ön plana çıkarılmalı. Çocuklar ve gençler, vücutlarını kontrol etmeyi öğrenmeliler. Ders yorgunlukları azalacak, stresleri azalacak, stresin neden olduğu tüm olumsuzlar ortadan kalkacak, verimli ders çalışmaları sağlanacak, iyi ve kaliteli uyuyacaklar, iştahları azalacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ