Evcil hayvanınızın depresyonda olabileceğinin 9 işareti

Biz insanlar, akıl sağlığının önemi konusunun giderek daha fazla farkına varıyoruz ve anksiyete ve depresyon belirtilerini fark etmek için uğraşıyoruz. Ancak evcil hayvanınızın zihinsel sağlığı hakkında düşünmeyi hiç denediniz mi?

Evcil hayvan sahipleri tüylü arkadaşlarının akıl sağlığını her zaman radarlarında bulundurmazlar, bu da uzun bir yürüyüşün veya Google'ın her zaman çözemeyeceği davranış sorunlarına neden olabilir.

Evcil hayvanınızın depresyonda veya zihinsel olarak rahatsız olabileceğinin işaretleri hakkında bir araştırma yaptık. Uzmanlar, evcil hayvanınızın davranış sorunlarından muzdarip olabileceğine dair işaretlerin çok ve çeşitli olduğunu söylüyor.

Yaygın davranış sorunları

En yaygın olarak, bir evcil hayvanın antisosyal bir şekilde davranmaya başlaması veya aşırı heyecanlanıp kontrol edilmesinin zorlaşmasıdır. Örneğin, evcil hayvanınız geçen insanlara veya diğer hayvanlara havlamaya veya homurdanmaya başlayabilir. Aynı şekilde, kediniz size rastgele saldırmaya başlayabilir ve beklenmedik şekilde davranabilir.

En yaygın davranış sorunları şunlardır:

- Genelleştirilmiş anksiyete

- Ayrılık kaygısı (bu uzun süredir devam eden bir sorun olabilir veya bir durum değişikliğinden veya yaşlılığın başlangıcından başlayabilir)

- Sinirlilik, korkular ve fobiler

- Aşırı havlama ve aşırı heyecan

- Aşırı yalama

- Zorlayıcı/tekrarlayan davranışlar

- Uygunsuz idrara çıkma

- Asi, anti-sosyal veya yıkıcı davranışlar

- Yeni köpeklere veya birlikte yaşadıkları köpeklere karşı saldırganlık

Evcil hayvanınızın bu semptomlardan bazılarını gösterdiğini fark ettiyseniz, yapabileceğiniz bir şey var. Evcil hayvanınızın zihinsel sağlığını iyileştirmenin ve kaygı sorunları da dahil olmak üzere sorunları etkili bir şekilde çözmenin en iyi yolu, evcil hayvanınızın kaygılarına özel bir plan oluşturacak bir profesyonel ile çalışmaktır.

Plan, evcil hayvanınızın kaygısını yapılandırılmış, kontrollü ve pozitif bir şekilde belirleme ve üstesinden gelme sürecinde size rehberlik eder. Bu karmaşık gelebilir, ancak hayvan davranış uzmanınız size adım adım bir plan hazırlayacak, böylece kısa sürede doğru yola çıkacaksınız.

Zihinsel uyarım yardımcıları

Bazı zihinsel uyarım yardımcılarını da deneyebilirsiniz.

Onu, saniyeler içinde bitirdiği bir kasede beslemek yerine, bir zihinsel uyarım oyuncağıyla besleyebilirsiniz. Bu, kahvaltı yapmanın bir oyun haline geldiği ve beyinlerini çalıştırmaları gerektiği anlamına geliyor. Kasede, yaladıkları ve tamamlamaları 30 dakika sürebilen özel mamalar kullanabilirsiniz.

Yemek kullanmak bir tekniktir, ancak evde olmadığınız zamanlarda yapmaları için oyunlar da kurabilir ve evcil hayvanlarınızı günlük aktivitelere dahil edebilirsiniz. Evde bir işle meşgulken, evcil hayvanınızla konuşmak kadar basit bir şey yaparak bile, onları dahil sosyal hayata dahil edebilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ