Eti portakal suyu ile tüketin

Ette bulunan vitamin ve minerallerin, C vitamini ile birlikte tüketildiğinde vücutta daha çok kullanıldığını belirten uzmanlar, etin yanında bir bardak portakal suyu içilmesini öneriyor.

Etlerin özellikle iyi kaliteli protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, demir, B12 vitamini ve çinko içerdiği için insan beslenmesinde önemli yer tuttuğunu söylüyor. Kırmızı et, portakal suyu gibi C vitamini yönünden zengin içecekler ile birlikte tüketildiğinde ette bulunan faydalı besin öğelerinin vücutta kullanımı artıyor. Bu nedenle uzmanlar, et tüketirken yanında bir bardak portakal suyu içilmesinin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Neriman İnanç, "C vitamini et grubunda yer alan demirin, A ve B vitaminlerinin vücutta daha elverişli olarak kullanılmalarında gerekli olan önemli bir vitamindir. Ette yoğun olarak bulunan amino asitlerden tirozin ve triptofanın metabolizması için de C vitamini gereklidir” dedi.

İnanç, etin içerdiği besin öğelerinin vücutta kullanımının daha iyi olabilmesi için aynı öğünde diğer besinlerle birlikte alınması gerektiğini söylerken, et tüketilirken yanında C vitamini içeren portakal suyunun içilmesine dikkat çekti.

Yorumlar

Emrullah Gumustas 23-11-2014 22:28:26

Et ile asırlardır, onu yemekten Türkler mutlu olurlar. Et yemenin ilacı ise, sarımsak, soğan, havuç ve Turptan geçer. Bilgilerinize.

Hikmet Doruk 22-11-2014 12:02:08

C vitamini ile tüketilmesi doğru da ğortakal suyu ile tüketilmesi fikri yanlış:) Yeşil sebzelerden oluşan bol limonlu ve sızma zeytinyağlı salata ile tüketilmesi gerekir. Portakal suyu ile kan şekerini birden yükseltmenin hiç gereği yok. C vitamini deyince aklına sadece portakal suyu gelenin kuş deyince de aklına karga'dan başkası gelmiyordur eminim;)

YORUM YAZ