Estetiğiniz sizi yansıtıyor mu

Çoğu kişi alın çizgilerinden ya da gıdısından şikayet eder, estetiğe yönelir. Aslında aynada gördüklerimiz gerçek mi? Ya da kendimizi doğru değerlendirebiliyor muyuz?

Çoğu kişinin kendini reel olarak değerlendirebilmesinin zor olduğunu söyleyen Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, yukarıda saydığımız ya da başka nedenlerden dolayı kendilerine çok sayıda hasta başvurduğunu belirtiyor. Ancak kesin bir görüşleri var; o da detaylı bir inceleme ve profesyonel bir yüz analizinden sonra yüz estetiği için neler yapılması gerektiğine karar verilmesi gerektiği.

"Fotoğraflarla detaylı yüz analizi önceliğimiz"

Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, kliniklerine başvuran her hastayla özel olarak ilgilendikten sonra ilk olarak değişik yönlerde fotoğraflarını çekiyor. Sonrasında bilgisayarda fotoğraflar üzerinde kendilerini yorgun ya da yaşlı görünmelerine sebep olan durumun ne olduğunu birlikte konuşarak tartışıyor. Burada öncelik bu etkileri belirlemek.

Bilindiği üzere yüz estetiği üst, orta ve alt olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Bu oranlar baz alınarak yapılan analiz ile kişiyi başkalaştırmadan daha genç, canlı ve dinamik görünümün nasıl elde edilebileceğine karar veriliyor. Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, "Cilt kalitesini artırmak, lekelerinden arındırmak, yapısal sorunları gidererek altın oranları yakalamak, sosyal ve iş yaşantısında daha pozitif görünüm kazandırmak en önemli amaçlarımızdan biri” diyor.

Aynada gördükleriniz gerçek mi

Yaşlanırken aynada gördüğümüz kırışıklıklar, cildimizin altındaki dokunun yer değiştirmesi ve cilt kalitemizin azalmasından kaynaklanıyor. Buna güneşin kötü etkileri, yer çekimi, nem kaybı, yoğun çalışma, uykusuzluk, stres, kilo kaybı veya artması gibi faktörler de eklenince olduğundan daha yaşlı görünmemiz kaçınılmaz bir hal alıyor.

Yüz hatlarımızın da tüm bunlara etkileriyle; örneğin küçük çene, basık elmacık kemik ve düşük kaş bizi daha da yaşlı gösteriyor. Bir de çevremizden 'uykusuz görünüyorsun, yorgun musun?' sorularıyla da sık karşılaşıyorsak işte o zaman bu etkilerden kurtulma vakti gelmiş oluyor. Yukarıda da bahsedildiği üzere yapılan estetik yüz analizinden sonra eğer ki yüzde yapılan uygulamaların neler olduğu anlaşılmadan tazelenmiş ve dinlenmiş bir yüz sağlanabiliyorsa işte o zaman estetik amacına ulaşmış oluyor.

Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, bazen gıdı problemi nedeniyle başvuran hastanın aslında temelinde çenesinin küçük olduğunu; bu tespitle yapılacak uygulama sonrasında son derece tatmin edici ve doğal sonuçlara ulaşılmasının mümkün olduğunu belirtiyor. Estetik cerrahi alanında, yapısal sorunların da bu şekilde saptanıp giderilmesinin altın oranlara ulaşılmasındaki en önemli aşama olduğu söyleniyor.

Yorumlar

YORUM YAZ