Eşref Kolçak kimdir

1950’ler ve 1960’larda melodram ve kahramanlık filmlerinin aranan jönü, Türk sinemasının usta oyuncularından Eşref Kolçak’ın hayat hikâyesidir…

Geçtiğimiz yıl, Türk sineması bir acı haber daha aldı. Usta oyuncu Eşref Kolçak, hayata veda etti. Dediği gibi oğlunu, anacığının kucağına göndermişti. Sonra da kendisi gidip onların yanına yatacaktı. Şimdi vasiyet ettiği gibi onların yanına gömülecek…

Onu, ilk ve son kez, 2017 Altın Kelebek'te, oğlunun ödülünü alırken görmüştüm. Yaptığı konuşma ile hepimizin gözlerinden yaş getirmişti. Hayat işte bir olup, ayrılıp, sonra tekrar bir araya gelmekten ibaret…

Ruhun şad olsun Eşref Kolçak!

2017'deki yazımı okumak için tıklayınız.

Eşref Kolçak öldü. Eşref Kolçak kimdir?

Çocukluğu ve eğitim hayatı

Eşref, 28 Ocak 1927'de, Erzurum'un İspir ilçesine bağlı Kızılimaret köyünde, Hateme ve Harun Kolçakoğlu çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Harun Bey, İspir'in Gaziler köyündendi. Annesi Hateme ise, Rus kökenliydi. Adı da Katua idi; Hateme adını sonradan almıştı.

Çocukluğunu ve ilk gençliğini İspir'de geçirdikten sonra 1941'de İstanbul'a geldi Eşref. Kasımpaşa'ya yerleştiler. Sultanahmet Sanat Enstitüsü'ne, Tesfiyecilik, Marangozluk eğitimi almak için girmişti. Ancak okulu bitiremedi. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı.

Onun kaderinde sinema vardı, usta bir oyuncu olmak vardı…

Eşref Kolçak öldü. Eşref Kolçak kimdir?

(Bir Şoförün Gizli Defteri - Çolpan İlhan ile)

Oyunculuk kariyeri

Eşref, tiyatroya 1944'te, Atilla Revü Opereti'nde başladı ve 1945'te Ses Tiyatrosu'na geçti. Ses Tiyatrosu'ndaki sayılı baletlerden biriydi. Babası, balet olduğu için onunla bir kere bile konuşmadı. Yıllar sonra bir röportajında bu günleri anarak şöyle diyecekti: "Tek tesellim, anacığımın bir defa da olsa beni sahnede seyretmesi.” Hem babası onu izlemek istediği için, hem de anacığının ömrü daha fazlasına vefa edemediği içindi bu teselli. Çünkü Eşref, 1947'de, 20 yaşında hayallerinin peşinde bir gen delikanlıyken kaybetti annesini. Hayatın bittiğini düşünüyordu içindeki kocaman acıyla. Oysa hayat devam ediyordu. Birileri ölecek, bir başkası doğacak ve doğa dengesini sürdürecekti…

Artık yolu sanata çevrilmişti bir kere. Hem acısını sağaltmada da en etkili yöntemiydi. 1947, sadece annesinin öldüğü yıl değildi; bir yandan da ilk kez figüranlıktan sıyrılıp oyunculuğa adım atıyordu. Cahide Sonku ile oynadığı bu ilk film, "Fedakâr Ana” idi. 1950'ler ve 1960'lar melodram ve kahramanlık filmlerinin aranan jönü olmuştu.

Eşref Kolçak öldü. Eşref Kolçak kimdir?

(New York'ta Beş Minare)

Eşref, sanat yaşamı boyunca 200'e yakın sinema filmi ve pek çok televizyon dizisinde rol aldı. 1958'deki Bir Şoförün Gizli Defteri'ndeki Şoför Erol, 1959'daki Düşman Yolları Kesti'de Yüzbaşı Nazmi ve 1960'taki Namus Uğruna'da Eşref karakteri en önemlilerindendi. Namus Uğruna ile1961'de, Türk Filmleri Yarışması'nda, "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"ne layık görüldü.

2010'da Mahsun Kırmızıgül'ün yönetmen koltuğunda olduğu New York'ta Beş Minare filminde, 2015'te yönetmen koltuğundan Türkan Şoray'ın oturduğu Uzaklarda Arama filminde yer aldı.

Televizyon dizilerine baktığımızda ise, o daha evvelinde başlamış olsa da, 1995'te TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi, 1998'de ATV'de Affet Bizi Hocam, 2002'de Kınalı Kar'da çok sevilen dizilerle evlerimize konuk oldu.

En son 2007'de Yalan Dünya, 2008'de Gonca Karanfil, 2011'de Hayat Devam Ediyor dizilerinde yer aldı.

Eşref Kolçak öldü. Eşref Kolçak kimdir?

(Karısı Özcan Hanım ile)

Biyografinin tamamı için ensonhaber.com/biyografi

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Yorumlar

YORUM YAZ