Esmer tenliyseniz daha fazla güneşlenin

Uzmanlar esmerlere güneşte daha fazla vakit geçirmelerini önerdi. Çünkü esmerler beyaz tenlilere göre güneşten aldığı D vitaminini çok daha az sentezleyebiliyor.

AA'nın haberine göre, esmer tenlilerin beyaz tenlilere göre daha az D vitamini sentezlediğini belirten Biyokimya Uzmanı Prof. Dr. Necat Yılmaz, esmerlerin daha çok güneşte kalmaları gerektiğini söyledi.

Beyaz tenliler, D vitamini sentezi açısından esmer tenlilere göre daha avantajlı. Prof. Dr. Necat Yılmaz da bu konuya dikkat çekti.

D vitamini eksikliği kalp krizine yol açıyor

Antalya'da yapılan bir araştırmayla, D vitamini eksikliğinin kalp krizine yol açtığının tespit edildiğini söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, değişen yaşam koşulları ve şehir hayatının insanları kapalı ortamlarda yaşamaya mahkum ettiğini, bu nedenle Antalya gibi bol güneşli bir kentte yaşayanlarda bile şiddetli D vitamini eksikliği görülebildiğini kaydetti.

Yılmaz, akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda, kalp spazmı geçirenlere oranla D vitamini eksikliğinin üç kat daha fazla görüldüğünü vurguladı.

Açık havada daha fazla zaman geçirin

Esmer tenlilerin güneşlenerek çok daha az D vitamini sentezleyebildiğine dikkat çeken Yılmaz, "Güneş ışınlarını deri yoluyla sentezlediğimiz D vitamini için mutlaka açık havada daha fazla zaman geçirmek ve çocukları güneşe çıkarmak lazım. Vitamin D, 200'den fazla genin üretilmesinden sorumlu bir prohormon olup, kan düzeyini mililitre başına 30 nanogram üzerinde tutulması gerekmektedir. Bu nedenle de kendimizi ve çocuklarımızı açık havada daha çok vakit geçirmeye zorlamalıyız" diye konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ