Eşek sütünün faydaları nelerdir?

Eşek sütü nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir merak ediyorsanız cevabı burada.

Abone Ol 

  Eski Mısır döneminden bu yana tüketilen kadınların güzellik sırrı olarak kullandığı eşek sütü aynı zamanda içerdiği maddeler bakımından anne sütüne en yakın süt çeşidi olarak bilinir. Birçok kaynağa göre Mısır Prensesi Cleopatra’nın da güzellik sırrı eşek sütüdür. 

  İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller birçok hastalığın şifası olmuştur. Magnezyum, kalsiyum, omega3, 6 yağ asitleri, fosfor, potasyum, C, A, E, B1, B2 vitaminleri sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu görevi üstlenir.

Eşek Sütünün Faydaları

  • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve bu sayede yaşlanma belirtilerini azaltır. Cildi besleyerek çok daha sağlıklı ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarının önüne geçer.
  • İçerisinde bulunan Omega3 sayesinde kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
  • Kabızlığa iyi gelir, ayrıca bağırsakları düzene sokarak kolon kanseri riskini minimuma indirir.
  • İçerdiği yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve iskelet sağlığında önemli etkileri vardır. Kemik erimesinin önüne geçer ve diş sağlığını korur.
  • Yorgunluk, halsizlik, baş ağrılarına da iyi gelmektedir.
  • Astım ve bronşit hastaları için çok etkilidir.
  • İçerisinde bulunan Antienflamatuar sayesinde vücutta bulunan iltihapların temizlenmesini sağlar.

Eşek Sütü Nasıl Tüketilir?

Eşek sütünün nasıl kullanılacağı herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Eşek sütünü süt ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Ancak eşek sütünün raf ömrü 72 saat olduğundan genellikle donuk olarak satılmaktadır. Diğer sütler gibi kaynatmamıza gerek yoktur, kaynatıldığında içerisindeki vitamin ve mineraller kaybolur. Donuk olarak aldığınızda çok az ısıtabilirsiniz. Günde 1 su bardağı tüketmek yeterlidir.

Eşek Sütünün Zararları

Eşek sütü birçok hastalığa iyi geliyor olsa da bazı bünyeler kaldıramayabilir. Alerjik bünyeye sahip olan insanların tüketmemesi daha uygundur. İçerisinde zararlı bir madde bulunmasa da hassas bünyeli insanlarda çok tehlikeli hatta ölümcül sonuç doğurabilir. İçerisinde bulunan yüksek oranda civa ve kurşun gibi maddeler fazla tüketimde zararlı olabilir. Bu yüzden günde 1 su bardağı içmek yeterlidir. Yine de doktor kontrolünde kullanmanız fayda sağlayabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu