Ertelenen diş tedavileri daha büyük sorunlara yol açabilir

Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen diş tedavileri ve bulunan geçici çözümlerin ileride daha büyük sorunlara neden olabileceğini belirten uzmanlar, tedavilerini aksatan hastalara uyarılarda bulundu.

Küresel koronavirüs salgını, sosyal hayatımızda birçok değişikliğe neden oldu. Acil müdahaleler dışında ağız ve diş sağlığı tedavilerinin de ertelendiği salgın döneminin ardından normalleşme sürecinde kapsamlı ağız ve diş tedavilerinin başlaması ise büyük önem taşıyor.

Ertelenen ve durdurulan tedavilere yeniden başlanması ve düzenli kontrollerin gerçekleştirilmesi ağız ve diş sağlığı açısından çok büyük öneme sahip.

Çocuklar ve 65 yaş üzeri hastalar ilk iş doktora gitmeli

65 yaş üzeri yetişkinlerin ve çocukların henüz başlanmamış veya yarım kalmış tedavilerinin başlanması gerektiğini belirten Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Dt. Tankut Tuncer, "Düzenli kontrol ve bakım alışkanlığının kazanılması çocuklar için de hayat boyu devam edebilecek bazı sorunların oluşmasını engelleyecektir. Bu nedenle lütfen çocuklarımızı kontrollere ve gereken tedavilere yönlendirmeyi ihmal etmeyelim” dedi.

Ertlenen tedavilerin tamamlanması gerektiğini söyleyen Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Çağrı Şibal, 'tedaviye gerek yokt' ya da 'sonra düzeltilir' gibi bir bakış açısı benimsememek gerektiğine dikakt çekti. Şibal, "Hastalar açısından önemsiz gibi görünen sorunlar ileride tedavisi daha güç bir hal alabilir. Bu yüzden en doğru yöntem bir sağlık profesyonelinden görüş almak ve tedavi planlamalarını buna göre şekillendirmektir. Normal şartlar altında ortodontik tedavi acil tedavi gerektiren bir durum değilse de 'çene problemleri' gibi durumları ya da büyüme dönemi içerisinde uygulanması gereken tedavileri de kapsadığından zamanında uygulanmayan tedaviler 3-6 ay sonra başlansa bile başarısız sonuçlar vermektedir” ifadelerini kullandı.

Sağlıksız protezler sindirim sorunlarına yol açabilir

Protetik Uzmanı Dr. Dt. Uğur Erdem Nevzatoğlu, salgın dönemi boyunca özellikle protez hastaları ile ilgili en sık karşılaşılan problemlerin sabit protezlerin yerinden çıkması, haraketli bölümlü protezlerdeki kırıklar, sabit protez altındaki destek dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar olduğunu belirtti. Protez hastalarının tedavilerine devam etmeleri gerektiğinin altını çizen Nevzatoğlu, "Özellikle implant tedavisi görmüş hastalarımızın kontrollerini aksatmaları implantarındaki olası problemlerin erken dönemde teşhis edilememesi nedeniyle implant kayıpları, dolayısı ile protezlerinin yenilenmesi ile sonuçlanmaktadır. Genel anlamda protezlerde meydana gelen sorunların giderilmemesi hastalarda çiğneme, sindirim sorunları ve özellikle ön bölgede ise estetik sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

İş hayatına sağlıklı dişler ile dönün

Çalışanlar açısından hızlı bir adaptasyon süreci ile iş hayatının yoğunluğuna dönmeleri, uzun süredir aksayan işlemlerinin daha da uzayan süreçlere dönüşmesine neden olur. Bu nedenle bekleyen tedavilerin bir an önce yapılması, sağlıksız dişlerin cerrahi ve koruyucu tedavilerinin gerçekleştirilmesi, protez ve implant gibi müdahalelerin yapılması hem sağlık ve hem de iş performansı açısından önem taşır. Güzel ve sağlıklı bir gülüş özgüven ve motivasyonun yanı sıra mutluluğun da anahtarıdır.

İster tedavisi devam etsin isterse henüz tedaviye başlamasın ya da tedavi sürecini ertelemiş olsun mutlaka 'sağlık' önceliğinden yola çıkarak kişisel olarak hijyen unsurlarına dikkat edilmesi gerekir. Bazı ortodontik tedavilerde hastaların kendilerinin takıp çıkarması gereken şeyler olduğundan el hijyeni ve kişisel temizlik hususlarına azami dikkat etmek şarttır.

Yorumlar

YORUM YAZ