Erken emekli olanlarda Alzheimer riski

Depresyon tanısı, erken emeklilik, eğitim düzeyinin düşük olması, kronik alkol kullanımı, tansiyon ve şeker yüksekliği Alzheimer'e yakalanma riskini arttırıyor.

Alzheimer yaşam tarzıyla çok yakından ilişkili bir hastalık. Depresyon tanısı, erken emeklilik, eğitim düzeyinin düşük olması, kronik alkol kullanımı, tansiyon ve şeker yüksekliği ve kafa darbeleri gibi etkenler Alzheimer'e yakalanma riskini arttırıyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığını tüm yönleriyle ele aldığı kitabında erken teşhisin önemini ve Alzheimer'dan korunmada etkili olacak 15 öneriyi paylaştı.

Başlangıç yaşı 40-90 arası değişebiliyor

Hastalığın tanısında erken davranmanın ve yaşam tarzının önemini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının ne zaman başladığı belli olmayan, ilerleyici bir beyin-zihin hastalığı olduğunu, Alzheimer'ın başlangıç yaşının 40-90 arası değişebildiğini ifade etti. Başlangıç belirtilerinin kolaylıkla yanlış yorumlanabildiğini ve yaşa bağlı zihin yorgunluğu ve dikkatsizlik, depresyon, tiroid, hastalığı, B12 vitamini eksikliği gibi durumlarla karşılaşılabiliniyor. Erken tanısı konusunda yaygınlaşmış bir uygulama yok. Buna karşılık, erken tanısı konusunda hassas beyin check-up incelemelerinin önerilmesi ise çok nadirdir. Hastalıktan korunma ve ilerleme hızını yavaşlatma yönlerinden beyni koruyan yaşam tarzı önerilerinin yerine getirilmesi çok önemli.

Kanser ve kalp hastalıklarından sonra üçüncü sırada

Alzheimer hastalığının henüz kesin tedavisi bulunmuş bir hastalık olmadığını ve bu alanda çalımaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. Tanrıdağ, Alzheimer hastalığı vakalarının tüm dünyada giderek arttığına ve son yıllarda hastalıktan ölüm oranının kanser ve kalp hastalıklarından sonra üçüncü sıraya yükseldiğine dikkat çekiyor. ABD'de hastalıktan ölüm oranının 2000 yılında 100 binde 17.6 iken 2014 yılında 100 binde 29.3'e yükseldi. Alzheimer hastalığı görünüşte öldürücü bir hastalık gibi değil ama hastalık nedeniyle yatağa bağlanmayla artan çeşitli komplikasyonlar ölüm oranının artmasındaki temel etken. Özellikle ABD'de ve batı ülkelerinde yaşama süresinin artmasıyla Alzheimer hastalığına raslanma sıklığı da artmış durumda.

Yaşam süresi uzadıkça sıklığı artıyor

2016-2017 dönemi için yapılan değerlendirmelere göre, yaş gruplarına göre hastalığa raslanma sıklıkları 65 yaş altı için %4 iken, 65-74 yaş grubu için %16, 75-84 yaş grubu için %44 ve ilginç biçimde, 85 ve sonrası için %38 oldu. Genel anlamda yaşama süresinin arttığı bir dönemde olduğumuz için Alzheimer da yaşla birlikte artış gösteriyor.

Erken emeklilik bir risk

Alzheimer hastalığı yaşam tarzıyla çok yakından ilişkili. Yaşam tarzı denilince aklımıza gelen neredeyse her etken hastalığın riskiyle ilişkili. Örneğin; depresyon tanısı, erken emeklilik, eğitim düzeyinin düşük olması, kronik alkol kullanımı, tansiyon ve şeker yüksekliği ve kafa darbeleri. Bunların hepsi Alzheimer'e yakalanma riskini arttırıyor. Bu nedenle, bu etkenlere karşı alınacak önlemler, kısacası farkındalık ve yaşam tarzı önem taşıyor.

Alzheimer'a karşı bu önerilere kulak verin

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, kitabında Alzheimer'da yaşam tarzının önemini vurgulayarak hastalığı önlemeye ilişkin önemli tavsiyelerde de bulunuyor. İşte o tavsiyeler:

- Hastalıkla ilgili efsanelere inanmayın!

- Yalnız yaşamayın, eve kapanmayın!

- Hep aynı işlerle uğraşmayın, yeni şeyler deneyin!

- Yaşınızın insanı olmayın! Statünüzden sıyrılın!

- Dünyanın merkezinde oturmaktan vazgeçin!

- Mantığınızdan önce duygularınıza güvenin!

- Kontrollü açlık tavsiye ediliyor!

- Alternatif tıbbın bu konuda yapacağı bir şey yok!

- Bulmaca çözecekseniz sudokuyu tercih edin!

- Nefret duygusundan uzak durun, olumlu düşünün!

- Çocukluğunuzun ve gençliğinizin mekanlarına gidin!

- Müzik dinleyin, mümkünse şarkı söyleyin!

- Sabahları ilk işiniz gazete okumak olmasın!

- TV'de uzun haber ve tartışma programlarından uzak durun!

- Düzenli cinsel yaşam beyni uyarıyor!

Yorumlar

YORUM YAZ