Erken tedavi ile varikosele bağlı kısırlık engellenebiliyor

Abone Ol 

Erkekler arasında sıklıkla karşılaşılan ancak fazla dile getirmekten çekinilen problemlerden biri de varikoseldir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde yaşattığı ağrılar sebebiyle günlük hayatı olumsuz etkilemekte, ayrıca ilerlediği takdirde kısırlığa bile sebep olabilmektedir. 

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem Kezer, erkeklerde kısırlığı yaygın sebeplerinden biri olan varikoselle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Erken tedavi ile varikosele bağlı kısırlık engellenebiliyor #1

Kısırlık sebeplerin yüzde 30’unu oluşturuyor

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem Kezer, varikosel ile ilgili merak edilenler hakkında şunları söyledi: “Varikosel, özellikle sol testiste toplardamarların anormal şekilde genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Nadiren de olsa iki tarafta da görülebilir. Toplumumuzda %15 oranında görülür. En sık belirtileri arasında ağrı, özellikle damarların genişlediği bölgede ağrı, ilerleyen genişlemiş varikosellerde ısıya bağlı olarak testis boyutunun azalmasıyla birlikte, hormon düşüklüğü ve erektil disfonksiyon dediğimiz cinsel sertleşme sorunu yaşanabilir. En sık görülen etkisi ise yine bu ısı artışı ve kan damarlarının genişlemesinden dolayı, toksik maddelerin salınmasıyla birlikte görülen sperm kalitesinde azalmadır. Bu durum kısırlığa sebep olmaktadır. Erkek kısırlığının %30’u varikosele bağlı olmakla birlikte, kısırlığa sebep olan nedenlerden en düzeltilebilir olabilir olanı da varikoseldir.”

Erken tedavi ile varikosele bağlı kısırlık engellenebiliyor #2

Kolayca tedavi edilebilir bir hastalıktır

Varikoselin medikal tedavisi bulunmadığını söyleyen Op. Dr. Kezer sözlerine şöyle devam etti: “Varikosel yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilen bir hastalıktır. Ancak cerrahi tedavide en önemli etken sperm kalitesinde bozulmadır. Eğer sperm kalitesinde bozulma olmadıysa varikosel sadece takip edilir. Varikoselin günümüzdeki altın standartı mikrocerrahi ile yapılan varikoselektomi ameliyatıdır. Bu yöntemin en önemli avantajlarından bir tanesi erken işe dönüş, diğeri de nüksetme ihtimalinin olmasının düşük olmasıdır.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu