Erkek kokusunun kadınlar üzerindeki etkisi

Bir grup uzman psikolog yaptıkları araştırmayla çiftlerde erkeğin kokusunun kadınlardaki stresi azaltabildiğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmaya 96 çift katıldı. Önce erkeklere 24 saat boyunca giymeleri gereken temiz gömlekler verildi ve parfüm, deodorant gibi kokuları kullanmamaları, sigara içmemeleri ve aromalı yiyecekleri yememeleri istendi. Bir gün sonraysa gömlekler, üzerindeki kokuların daha iyi muhafaza olması için donduruldu. Daha sonra deneye katılan kadınlardan, kendi partnerlerinin veya yabancı erkeklerin giymiş olduğu gömlekleri koklamaları rica edildi. Ardından kadınlar stres testinden geçirildi. İşe alınma mülakatı ve matematik problemleri çözme gibi ödevlerin yanında kadınlar, moralleri ile ilgili soruları yanıtladı ve sters hormonu ölçümünden geçti.

Yabancı erkeğin kokusu kadınlarda stresi arttırıyor

Elde edilen verileri analiz eden bilimciler, kendi partnerlerinin gömleklerini koklayan kadınlardaki 'stres hormonu' kortizol seviyesinin daha düşük olduğunu, yabancı bir erkeğin gömleğini koklayan kadınlarınsa diğer kadınlara göre daha stresli olduklarını tespit etti.

Yorumlar

YORUM YAZ