Epikür felsefesi bizi nasıl daha mutlu edebilir

Epikür felsefesi, insanları gerçekten mutlu eden şeylere rehberlik etmek için felsefede en etkili okullardan biri olmuştur.

Epikür felsefesi, John Locke, John Stuart Mill, Friedrich Nietzsche ve hatta Thomas Jefferson gibi filozofları etkilemeyi başarmıştır. Zaman değişse de Epikür tarzı düşünceyi modern dünyada uygulayabileceğimiz birçok yol bulunuyor. İşte bunlardan birkaçı şu şekilde;

Sahip olduklarınız için minnettar olun

Epikür felsefesinin ana teması, kendi imkanlarınız içinde yaşamak ve sahip olduklarınızın tadını çıkarmaktır. Çevrenizdeki insanlara ve yaşamınızdaki güzel şeylere minnettar olun. Sürekli bir sonraki büyük şeyi ararsanız, sahip olduklarınızı ve size mutluluk getiren şeyleri görmezden gelmeye başlarsınız.

Açgözlülüğünüzü sınırlandırmayı deneyin

Sadelik içinde yaşamak, açgözlü olmamak için her zaman çabalamamız gerektiği anlamına gelir. İçinde yaşadığımız hızlı, teknoloji ağırlıklı dünyada, sürekli yeni şeyler ile karşı karşıya kalıyoruz. Reklamlar, eski modelin güncellenmesi gerektiğini ve kesinlikle en yeni sürüme sahip olmamız gerektiğini vurguluyor. Bunun doğru olmadığını biliyoruz. Zaten zevk aldığımız şeye sahip olduğumuz için şanslıyız. Fazlasına gerek yok.

Zevk almayı ölçülü şekilde yapın

Hepimiz çok fazla yemek yemek ve lüks içinde yaşamak gibi şeylere zaman harcarız. Yaşamın her kısmından zevk almak kötü bir şey olmasa da ölçülü olmak önemlidir. Lüksten uzaklaştıkça daha az zevk alacağınızı düşünmeyin. Hayatımızın iyi kısımlarını daha iyi yapan, daha az iyi kısımlarıdır.

Arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin

Epikür felsefesi topluluk, arkadaşlar ve aile üzerine odaklanır. Bu topluluğu oluşturmak ve onları kendinize yakın tutmak önemlidir. Etrafınızda sevdiğiniz insanlara sahip olmak, hayatı daha eğlenceli hale getirir. Sevdiklerinizle bağlantınızın kopması kolaydır, ancak onları aramak ve bir araya gelmek için zaman ayırın. Kendinizi sevdiğiniz insanlarla çevrelediğinizde mutlu olmak için her şeyin daha azına ihtiyaç duyacaksınız.

Yorumlar

YORUM YAZ