Epidural doğumun yan etkileri nelerdir

Vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel ya da lokal anestezi türlerinden biridir.

Başlangıçta epidural istemeseniz ve doğumun olabildiğince doğal olmasını arzu etseniz bile, doğum sırasında bir noktada doktorunuzun size bu seçeneği önermesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Epidural nedir?

Epidural gerçekten güçlü ve etkili bir ağrı giderimi sağlar ve doğum sancıları sizde çok fazla stres yaratıyorsa sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Eskiden epidural anestezi olarak bilinen epidural, alt omurganızın omurları arasına enjekte edilerek ağrının giderilmesini sağlayan bir yöntemdir. Ancak, omurgadan yapılan bu enjeksiyon uzun zamandır tartışılan bir konudur ve epidural almanın hem artıları hem de eksileri olduğu ortaya çıkmıştır.

Bazı kadınlar, doğum esnasında neler yaşadıklarını bilmeyi tercih ederler ve epidural ağrı giderimi sağlarken, ağrı sinyallerinin omuriliğinizdeki sinirleriniz aracılığıyla gönderilmesini engellediğinden, bedendeki tüm hisleri de ortadan kaldırabilir.

Epidural almak, siz ve bebeğiniz için bir risk oluşturabilir, fakat aynı derecede de doğumunuza olumlu bir katkıda bulunabilir. Her kadının tecrübesi farklıdır. Ancak siz kendiniz ve doğumunuz için en doğru kararı vermelisiniz.

Epiduralin olası çok çeşitli yan etkileri bulunur ve bu etkilerin bazıları diğerlerinden daha sık görülür. Daha ciddi olan yan etkiler nadiren görülse de, neler olabileceğini bilmek sizin için faydalı olabilir.

Genel yan etkileri

- Epidural, kan basıncınızı düşürür ve kendi kanınıza ve dolayısıyla bebeğinizin kanına oksijen sağlamak için yeterli kan basıncınızın olması gerektiğinden, bu olumsuz bir etki yaratabilir.

- Üriner retansiyona (idrarınızı yapamamanıza) neden olabilir. Eğer doğum sırasında mesaneniz çok dolarsa bu rahim boynunun tamamen genişlemesini engelleyebilir. Bu yüzden epidural yapılacaksa anne adayına idrar sondası takılır.

- Doğum sonrası, rahat bir şekilde hareket edemeyebilirsiniz. His kaybı yüzünden anestezinin etkisi tamamen yok olana kadar epidural dolaşmanızı ve bacaklarınızı rahatça kullanmanızı zorlaştıracaktır.

- Bulantı ve kusma hissiniz olabilir. Kadınlar epidural aldıktan sonra genellikle midelerinin bulandığını hisseder, ancak bu his uzun sürmeden yok olur.

- Cildinizde kaşıntı olabilir. Epiduralde kullanılan ilaçlar cildinizde kaşıntıya neden olabilir.

Ender görülen yan etkileri

- Spinal baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bazen omurilik sıvı sızdırır ve bu bir hafta ya da daha uzun süren şiddetli baş ağrısına sebep olabilir.

- Enfeksiyon riskiniz olabilir. Bazen epiduralin yapıldığı bölge enfeksiyon kapabilir.Paraliz (Felç olma) riski vardır. Çok düşük bir ihtimal de olsa felç olabilir, tam bir his kaybı yaşayabilir ve hareket etme kabiliyetinizi kaybedebilirsiniz.

- Epidural anesteziden sonra bazı kadınlar vücutlarının belli bölgelerinde hissizlik yaşayabilirler ve bu hissizlik 12 hafta sürebilir.

- Epidural almak doğum deneyiminizi değiştirecektir. Farklı kadınların epidural doğumla ilgili olumlu ve olumsuz tecrübeleri olmuştur. Ağrı kesmede çok etkili olsa da riskleri de yok değildir.

Doğum sırasındaki yan etkileri

- Doğum sırasında kendinizi doğumdan uzak hissedebilirsiniz. Ne zaman ıkınmanız gerektiğini bilmemek kendinizi doğumdan uzak ve kontrolsüz hissetmenize neden olabilir.

- Doğum esnasında normal doğumda olduğundan daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir. Epidural doğum esnasında vakum ya da forseps yardımına ihtiyaç duyma ihtimaliniz daha yüksektir.

- Kasılmaları hissedemeyeceğiniz için doğumun gerçekleşmesi normalden daha uzun sürebilir. Ebeniz size ne zaman ıkınmanız gerektiğini söyleyecektir.

Bu yöntem hakkında hala emin değilseniz, epidural doğum yapmış kadınlarla konuşup, fikir almak sizin için faydalı olabilir. Daha sonra bütün yan etkilerini araştırıp, inceleyip, en doğru kararı verebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :