Enerjini yükseltmek için beş duyunu kullan

Bedensel ve zihinsel enerjini yükseltmek için beş duyunu kullanmayı öğrenmelisin.

Güneşsiz geçen günler, enerjimizin en büyük düşmanıdır adeta... Sen de bugünlerde ayaklarını sürüyerek yürüyorsan, bedensel ve zihinsel enerjini yükseltmek için beş duyunu kullanmayı öğrenmelisin.

1. Dinle

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, günde bir saat müzik dinlemek yorgunluk atmaya yardımcı olabiliyor. Biyokimya Uzmanı Miguel-Angel Mayoral- Chávez, müzikle geçirdiğimiz bir saatlik zaman diliminin hücreleri onarıp yenilemede ve vücudu dinç tutmada etkili olduğunu vurguluyor. Ancak bir şeye dikkat etmelisin; o da müziğin ritmi. Şarkı seçimin ister Lady Gaga ister Mozart olsun, önemli olan ritmin tempolu olması. Bir diğer seçenek ise, anneni veya en yakın arkadaşını araman. Madison'daki Wisconsin Üniversitesi'nin Psikoloji Bölümü'nden Doktor Leslie J. Seltzer'e göre, tanıdık ve destekleyici bir ses duymak, beyinde stresle savaşan oksitosin hormonunu harekete geçiriyor ve ruh hâlini düzeltiyor

2. Dokun

Bir partideki sohbetlere katılma düşüncesi sende yorganın altına saklanma isteği uyandırıyorsa, şunu dinle: Kafanı karıştıran şey belki de ellerindir. Harvard, Yale ve MIT üniversitelerinden bir grup araştırmacı, insanların sert nesnelere dokunduktan sonra sosyalleşmekte daha fazla güçlük çektiğini bulmuş. Araştırmanın yazarlarından, MIT's Sloan School of Management'dan Doktor Joshua Ackerman, düz taşlı bir yüzük gibi pürüzsüz bir nesneye dokunmanın sakinleşmene yardımcı olabileceğini söylüyor. Daha sakinleştirici bir etki için, sevgilinden sana el ve ayak masajı yapmasını iste. Autonomic Neuroscience: Basic & Clinical dergisine göre, bu da kalp ritmini yavaşlatabiliyor.

3. Bak

Sağlıklı ruh hâli, sarı, turuncu ve lila gibi pozitif renklerle ilişkilendirilir. Duvarlarını bu tonlarda boyayabilir, birkaç vazoya bu renk çiçekler koyabilirsin. Enerjini yükseltmek için fototerapi denen ışık tedavisinden de yararlanman mümkün. Harvard Tıp Akademisi ve Northeastern Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışmaya göre, günde 45 dakika bir ışık kutusunun yanında oturmak, uyanık olduğun saatlerde herhangi bir ilaç almana gerek olmadan zinde kalmanı sağlıyor.

4. Kokla

Yapılan çalışmalara göre, gece kulüplerinde portakal ve nane kokuları eğlencenin dozunu arttırıyor ve sabaha kadar eğlenmemizi sağlayabiliyor. North American Journal of Psychology'e göre, doğal bir uyarıcı olan nane kokusu stresi bastırmada da etkili. Enerjinin düşmeye başladığını hissettiğinde, bileklerine birer damla portakal veya nane esansı sürüp ovala. Tarçın da aynı şekilde seni canlandırabilir. British Journal of Psychology'e göre bir parça limon kokusu da insanları mutlu ediyor.

5. Tat

Hayatın tadı dudaklarımızda! İsviçre'deki Nestlé Araştırma Merkezi'nde duyular üzerine bilimsel araştırmalar yapan Doktor David Labbe, serinletici ve keskin narenciye tatlarının ağız, boğaz ve burundaki sinirleri harekete geçirerek beyni uyardığını ve enerjimizi yükseltebildiğini söylüyor. Nutritional Neuroscience'a göre sakız çiğnemek de enerjiyi arttırmanın bir başka yolu. Çalışmanın yazarı Psikolog Andy Smith'e göre, sakız çiğneme esnasında kasların gerilmesi, kalp ritmini ve zindeliği arttırarak sinir sistemini harekete geçiriyor.

Yağmur Cenberli/Woman'sHealth

Yorumlar

YORUM YAZ