Enerji verebilecek ve yorgunluğu önleyebilecek 6 besin

İyi bir gece uykusuna rağmen gün içinde kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, enerji verebilecek ve yorgunluğu önleyebilecek besinleri yazdı...

İyi bir uyku çekmenize rağmen gün içinde sık sık yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Bazen bu durumun sebebi yemek alışkanlıklarınızla ilgili olabilir.

Bir seferde çok fazla yemek yemek, yiyeceğin sindirilmesi sürecinde vücudunuzun enerjisini büyük ölçüde tüketeceği için kendinizi rahatsız ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Doğru zamanda yemek yememek ve öğün atlamak da yorgunluğa katkıda bulunabilecek faktörler arasındadır. Bu nedenle, ilk düzeltme, porsiyonları kontrol altında tutarak, sabit öğün zamanlamaları ile rutin bir yeme modelini takip etmektir.

İşte enerjinizi geri kazanmanıza ve yorgunluğu önlemenize yardımcı olacak bazı besinler.

Taze mevsim meyveleri

Diyetinize taze mevsim meyveleri eklemek size bol miktarda besin sağlar ve ayrıca yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olur. Mevsimlik meyveler, herhangi bir kimyasal işlem görmeden doğal olarak olgunlaştığı için harikadırlar. Birçok meyvede bulunan ko-enzim Q10, magnezyum, potasyum ve demir gibi besinler vücudunuzun enerji üretmesine ve korumasına yardımcı olur.

Yeşil yapraklılar

Yeşil yapraklı sebzelere her zaman güvenebilirsiniz! Ispanak, brokoli, lahana, marul veya pazı gibi sebzeleri diyetinize ekleyin çünkü bunlar özellikle antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sebzeleri pişirerek veya çiğ olarak salata şeklinde yiyebilirsiniz.

Chia tohumları

Chia tohumları, sağlıklı yağlar ve lif içerdiği için küçük enerji bankalarıdır. Bu küçük tohumlar, beyin ve kalbin işleyişi için gerekli olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Chia tohumları ayrıca aşırı yorgunluk ve stresin etkilerine karşı koyduğu iyi bilinen zengin bir magnezyum kaynağıdır.

Yağlı tohumlar

Kuruyemişler her zaman için mükemmeldir. Pek çok besinle dolu harika bir atıştırmalıktırlar ve enerji verirler. Ceviz, badem, kaju veya fındık gibi kuruyemişler rutin diyetinize dahil edilmek için mükemmeldir. Bunlar yalnızca enerjiyi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi daha uzun süre tok tutar.

Yulaf

Bir çeşit yulaf içeren kahvaltı, güne sağlıklı bir başlangıç ​​yapmanızı sağlayabilir. Lifle doludurlar ve ayrıca önemli miktarda protein sağlarlar. Süt veya badem sütü ile karıştırılıp harika bir kahvaltılık elde edebilirsiniz. Yulaf ezmenize biraz meyve ekleyebilirsiniz ve enerji paketiniz tüketilmeye hazır hale gelir. Yulaf sizi daha uzun süre tok tutar ve sabit bir enerji dozu sağlar.

Papatya çayı

Papatya çayı, yorgunluk, uykusuzluk ve kronik stresle mücadelede gerçekten etkili olan apigenin adlı bir antioksidan içerir. Papatya çayı kafein içermez ve migren ağrısı çekenler için de mükemmeldir. Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye, iltihaplanmaya karşı mücadeleye ve cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Yemek yemek söz konusu olduğunda her zaman daha sağlıklı seçimler yapın ve yeterince su içtiğinizden emin olun. Su, doğrudan enerji sağlamaz, ancak vücuttaki enerji sürecini hızlandırır. Basit değişiklikler sonunda büyük bir fark yaratabilir!

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ