En yaygın 3 besin eksikliği

Çoğu besin maddesini dengeli bir diyet ile alabilsek de besin eksiklikleri bazı durumlarda kaçınılmaz olabiliyor. İşte dünya çapında inanılmaz derecede yaygın olan 3 besin eksikliği.

Sağlık için tüm besin öğeleri çok önemlidir.

Çoğunu dengeli bir diyetle almak mümkün olsa da, tipik Batı diyeti birkaç çok önemli besin maddesi bakımından eksiklik çekmemize neden olabilir.

İşte, inanılmaz derecede yaygın olan 3 besin eksikliği.

Demir eksikliği

Demir, temel bir mineraldir. Kırmızı kan hücrelerinin büyük bir bileşenidir. Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliklerinden biridir ve dünya genelindeki insanların yüzde 25'inden fazlasını etkiler. Okul öncesi çocuklarda bu sayı yüzde 47'ye çıkmaktadır. Demir açısından zengin veya demir takviyeli yiyecekler verilmedikçe, büyük olasılıkla demir eksikliği yaşanır.

Adet gören kadınların yaklaşık yüzde 30'u aylık kan kaybından dolayı ve genç hamile kadınların yüzde 42'si demir eksikliği çekebilir. Ayrıca, vejeteryanlar ve veganlar, bitki bazlı demir tükettiklerinden, eksiklik riskleri daha yüksektir.

Demir eksikliğinin en yaygın sonucu, kırmızı kan hücrelerinizin sayısının ve kanınızın oksijen taşıma kabiliyetinin düştüğü anemi durumudur. Belirtiler genellikle yorgunluk, halsizlik, zayıflamış bağışıklık sistemi ve bozulmuş beyin fonksiyonudur.

Gerçekten ihtiyacınız olmadıkça asla demir takviyesi yapmamalısınız. Çok fazla demir çok zararlı olabilir. Özellikle C vitamini, demir emilimini artırabilir. Demir açısından zengin yiyeceklerin yanı sıra portakal, lahana ve dolmalık biber gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, demir emiliminizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

İyot eksikliği

İyot, normal tiroid fonksiyonu ve tiroid hormonlarının üretimi için gerekli bir mineraldir. Tiroid hormonları, büyüme, beyin gelişimi ve kemik sağlığı gibi birçok bedensel süreçte rol oynar. Metabolizma hızınızı da düzenlerler.

İyot eksikliği, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini etkileyen en yaygın besin eksikliklerinden biridir. İyot eksikliğinin en yaygın semptomu, guatr olarak da bilinen genişlemiş tiroid bezidir. Ayrıca kalp atış hızında artışa, nefes darlığına ve kilo alımına neden olabilir. Şiddetli iyot eksikliği, özellikle çocuklarda zeka geriliği ve gelişimsel anormallikler gibi ciddi zararla yol açabilir.

İyot çoğunlukla toprakta ve okyanus suyunda bulunduğundan, iyot bakımından fakir toprak, düşük iyotlu yiyeceklere neden olur. Bazı ülkeler, sofra tuzunun iyotla zenginleştirilmesini zorunlu kılar ve bu, eksikliklerin görülme sıklığını başarıyla azaltır. Tuzun iyotla zenginleştirilmesi uygulaması ülkemizde de yapılmaktadır.

D vitamini eksikliği

D vitamini, vücudunuzda steroid hormon gibi işlev gören, yağda çözünen bir vitamindir. Vücudunuzdaki hemen hemen her hücrede D vitamini için bir reseptör vardır.

D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığınızda cildinizdeki kolesterolden üretilir. Toplumun neredeyse yarısı D vitamini eksikliği çekmektedir. Bu oran, ciltleri güneş ışığına tepki olarak daha az D vitamini ürettiği için yaşlı yetişkinlerde yüzde 74'e ve koyu tenli kişilerde yüzde 82'ye yükselir.

D vitamini eksikliği, semptomları hafif olduğundan ve yıllarca veya on yıllarca gelişebileceğinden genellikle belirgin değildir. D vitamini eksikliği olan yetişkinler, kas güçsüzlüğü, kemik kaybı ve kırık riski yaşayabilir. Çocuklarda büyüme gecikmelerine ve yumuşak kemiklere (raşitizm) neden olabilir. Ayrıca, D vitamini eksikliği, bağışıklık fonksiyonunun azalmasında ve kanser riskinin artmasında rol oynayabilir. Sadece diyetle yeterli miktarda D vitamini almak zordur.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ