En iyi tarih dizilerinden: Vikingler

Son dönemlerde tarih severler mest edecek birbirinden güzel tarihi film ve diziler gösterimde. Bunlardan biri de şahsen benim çok severek izlediğim Vikingler...

Diziyi izlerken Batılıların genellikle doğu kültürlerini barbar bulması konusunu etraflıca düşünüyor insan. Bugün medeniyet konusunu aşmış İskandinavların ataları gerçekten barbar Vikingler ise barbarlığın geçmişi Batı'ya da uzanmıyor değil kesinlikle...Çünkü diziyi izlerken o kadar kırmızı sahne görüyorsunuz ki, bu kadar kan ve vahşete rağmen hala izlemeye devam etmenize çok şaşırıyorsunuz. Peki buVikingler neden böyle? Çünkü ölüm korkuları yok ve savaşarak ölmenin en onurlu ölüm olduğunu düşünüyorlar. Çocukluklarından itibaren ölümün yeni bir başlangıç olduğuna inanıyorlar. Dolayısıyla savaşmak onlar için bambaşka bir anlama sahip. Hatta ölümden o kadar korkmuyorlar ki 7 yılda bir düzenledikleri ayinlerinde kendi aralarından 7 insanı kurban ediyorlar.

Dizi Vikinglerin uzun ve belirsizliklerle dolu deniz yolculuklarını hangi yöntemlerle gerçekleştirdiklerini gösteriyor. Ragnar'ın pusulası ve havanın kapalı olduğu günlerde yollarına devam etmelerini sağlayan güneş taşları bunlardan bazıları. Bütün bunların yanı sıra diziye bağımlı olmanızı sağlayacak derecede güzel insanı ekranda bir arada bulabilirsiniz.

1. Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel)

Ragnar Lothbrok, tanınan bir Viking kahramanıdır. Başarılı bir komutan olan Ragnar, Fransa ve İngiltere içlerine başarılı seferler düzenlemiştir ve hem Danimarka hem de İsveç kralı olmuştur.

Odin'in soyundan geldiğini öne süren Ragnar, ünlü kadın savaşçılardan Lagertha ve Aslaug ile dünya evine girmiştir. Sagalarda oğulları İvar ve Björn'ün şöhretinin gerisinde kalacağı korkusunun olduğu yazılır.

Fransa'da nehirleri kullanarak çok geniş çaplı bir bölgeyi yağmalamayı başarmıştır. Çok hareketli olduğundan güçlü Frank süvarisinin istediği meydan muharebelerinden kaçınmış, beklenmedik seferlere girişmiştir. 9. yüzyılda çok sayıda muharebeden galip çıktıktan sonra İngiltere'de kral Aella'ya esir düşmüş ve yılanların olduğu bir çukura atılarak öldürülmüştür.

2. Lagertha (Katheryn Winnick)

Çoğu kadının hayalinde vardır bu kadar güçlü olmak, Legartha da kocası Ragnar kadar güçlüdür. İskandinav mitolojisinde Shield-Maiden olarak adlandırılan, eşlerinin yanında savaşa giden güçlü ve tanınan bir kadın savaşçıdır. Kocasının başarısı için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Lagertha rolünü Katheryn Winnick oynamaktadır ve kendisi Ukrayna asıllı bir Kanadalı'dır ve 17 Aralık 1977 doğumlu bir aktristir.

3. Floki (Gustaf Skarsgard)


Vikinglerin delisi de diyebiliriz Floki için. Kaçık tavırları ve deli bakışlarıyla dizide ilgi odağı olmayı başarmıştır. Ragnar'ın en yakın arkadaşı olan Floki, Earl'ün bütün karşı gelmelerine rağmen Ragnar için tekne yapmıştır. Tekne ustası olan Floki, Vikingler için o zamana kadar yapılmış en uzun tekneyi yapmıştır. Floki karakterine can veren Gustaf Skarsgard da Vikinglerin soyundan gelmektedir.

4. Rollo (Clive Standen)


Ragnar'ın kardeşi olan Rollo çok iyi bir savaşçıdır aynı zamanda içten içe sürekli Ragnar'ın özgünlüğünü kıskanmaktadır. Kıskançlığı içindeki kötüyü ortaya çıkartmıştır ve sonunda Ragnar'a karşı savaşmıştır. Daha sonrasında ne yaptığını fark eden Rollo tekrar kardeşinin yanında savaşmaya devam etmiştir.

5. Athelstan (George Blagden)

Ragnar'ın Yaptığı ilk seferde köle olarak aldığı bir rahiptir. Arkadaşlarının öldürelim ısrarlarına karşı Ragnar onu kendi yanına alıp rahiple arkadaş olmuştur. Rahip de oradaki tüm vahşete rağmen Ragnar'ın içindeki farklılığı görüp o güne kadar inandığı her şeyi sorgulamaya başlamıştır ve sonunda o da Valhalla'ya inanmaya başlamıştır. Dizinin her bölümünde farklı bir önem taşıyan bu karakteri 3. sezonda da çok başka şekillerde izleyeceğimizden eminiz.

6. İskandinav mitolojisi

Dizinin baş kahramanı Ragnar'ın Odin'in soyundan geldiğine inanılır. Pagan kültüründen, Valhalla'ya ve Odin'e değinerek bazı mitler hakkında bilgiler vermektedirler. Ölümün ihtişamını ve bazı ölümlerin doğayla birleştirildiğini göstermektedir.

7. Kahraman kadın savaşçılar


Kadın erkek eşitliğinin o zamanlardan geldiğini ve kadının toplumdaki gücünü dizide görüyoruz. Vikinglerdeki kadınlar da en az erkekler kadar iyi savaşçıdır. Hemen hemen erkeklerin yaptıkları çoğu işi kadınlar da yapmaktadır. Bu da bizlere o bölge insanının bazı konularda günümüzdeki medeniyetlerinin nereye dayandığını göstermektedir.

8. Dizi müzikleri

Ray Fever ait olan 'If I Had A Heart' şarkısı Vikingler için biçilmiş kaftandır. Diziye başlamadan sizleri o zamanlara götürüp diziyi izlemeden o savaş duygusunu en derinden hissettirir. Aynı zamanda dizinin içinde şarkıları bulunan İsveçli grup Wardruna, diziye inanılmaz bir tat katmaktadır. Bu grup aynı zamanda Ekim ayında İstanbul'a da gelmiştir.

Yorumlar

YORUM YAZ