En iyi 9 doğal anksiyete ilacı

Stresli mi hissediyorsunuz? Yaşam zorlaştığında endişeli hissetmek normaldir. İşte anksiyete ile doğal olarak mücadele etmenin bazı yolları.

Anksiyete çok yaygındır ve insanları kontrolsüz bir şekilde endişelendirebilir, gergin hissettirebilir, kalp atış hızının artmasına ve hatta göğüs ağrısına neden olabilir.

Pek çok doğal ilaç ve yöntem de dahil olmak üzere anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğimiz birçok şey var.

İşte kaygıyla mücadele etmek için en iyi doğal çareler...

Hayvanlarla zaman geçirmek

Eğer bir hayvan aşığıysanız, tüylü bir arkadaşla kucaklaşmak gibisi olmadığını bilirsiniz. Hatta bir hayvanı sevmenin kan basıncınızı düşürebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Siz oradayken tüylü arkadaşınız için bazı evcil hayvan oyuncaklarına göz atın ve onların stresini de atın! Kendinize ait bir evcil hayvanınız olacak kadar şanslıysanız, dört ayaklı arkadaşınızla başka hiçbir dikkat dağıtıcı olmadan kucaklaşmak için biraz zaman ayırın.

Egzersiz yapmak

Düzenli egzersizin, mutlu ruh halinizi artırmak için vücudunuzda endorfin salgıladığı kanıtlanmıştır. Partiyi başlatmak için bir zumba egzersizine ne dersiniz? Sadece kısa bir koşu, evde egzersiz videosu veya tempolu bir yürüyüş olsa bile, bu mutlu kimyasallar açığa çıkacak. Öyleyse bir dahaki sefere her şeyin biraz arttığını hissediyorsanız, zihninizi temizlemek için hızlı tempolu bir yürüyüşe çıkın.

Aromaterapi

Günlük yaşamınıza dahil edebileceğiniz ve gün boyunca sakinleşmenize yardımcı olacak birkaç doğal aromaterapi yağı vardır. Akşam banyonuza birkaç damla lavanta yağı ekleyin, oda difüzörünüze biraz yasemin yağı ekleyin (veya difüzörünüz yoksa, hızlıca sakinleşmek için şişeden soluyabilirsiniz) ve özellikle geceleri artan anksiyete için, birlikte uyumak için mendile birkaç damla bergamot yağı damlatın ve anksiyete duygularının uzaklaşmasına yardımcı olun.

Yeterli uyku

Uyku, stres ve endişe iç içe geçtiğinden, her gece derin bir uyku çekmek çok önemlidir. Bedeninizi, zihninizi ve daha fazlasını sıfırlamak için belki uyku oldukça önemlidir. Geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, öğleden sonra kafeini kesin ve akşam yemeğinde ıspanak veya badem gibi magnezyum açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olun, çünkü düşük magnezyum seviyelerine sahip olanlar daha yorgun hissedebilirler.

Yazmayı hobi olarak ele alın

Bazen kafanızın içinde dolaşan milyonlarca düşünce varmış gibi hissedebilirsiniz. Bu duygular ortaya çıktığında, bir kalem ve bir defter alın ve hepsini bir kağıda yazın. Düşüncelerimizin yazılı olduğunu görmek çoğu zaman gerçekten içimizden bir şey çıkmış gibi hissetmemize yardımcı olabilir ve düşüncelerinizi organize ve daha yönetilebilir hale getirmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Bitkisel çaylar

Kafeinin anksiyeteyi tetikleyebileceğini biliyor muydunuz? Sakinleştirici bir bitkisel çay, her zamanki sabah kahvenizin veya normal fincan çayınızın yerini alabilir. Papatya, nane ve yeşil çay gibi bitki çaylarının hepsi bedenimiz ve zihnimiz üzerinde harika bir sakinleştirici etkiye sahiptir, bu nedenle bir dahaki sefere endişeli hissettiğinizde, oturup rahatlatıcı bir fincan bitki çayı içebilirsiniz.

Dengeli bir diyet

Doğru besinlerle dengeli bir şekilde beslenmek, ister inanın ister inanmayın anksiyeteyi azaltabilir. Ve kuşkonmaz veya bitter çikolata gibi bazı endişe giderici yiyecekleri günlük hayatınıza dahil edebilirseniz, bazı harika etkiler hissedebilirsiniz.

Konuşmak

Herhangi bir endişeyi ve anksiyeteyi arkadaşlarla tartışmak, bazıları için çok terapötik olabilir. Hatta aynı sorunların çoğunu paylaştığınızı bile görebilirsiniz. Sadece telefonda sohbet etseniz veya öğle yemeğinde buluşsanız bile, sorunlarınız hakkında konuşmak gerçekten yardımcı olabilir. Konuşabileceğinizi düşündüğünüz kimseniz yoksa ve kendinizi kötü hissediyorsanız, online terapi gruplarına katılabilirsiniz.

Meditasyon ve nefes

Bazen ihtiyacınız olan tek şey durup derin bir nefes almaktır. Rahat olun, uzanın, ayakta durun, oturun... Nasıl rahat ederseniz öyle olun. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Bazı insanlar kafalarındaki her nefeste beşe kadar saymayı yararlı buluyor. Stresli, endişeli veya paniğe kapılmış hissederseniz, bu sakinleştirici gevşeme tekniğine 3-5 dakika devam edin.

Bu ipuçları bazı insanlara yardımcı olabilse de, anksiyete ve stres duyguları hayatınızı etkilemeye devam ederse profesyonel yardım almak önemlidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ