En güzel ankastre modelleri

Mutfağınızı güzelleştirirken yerden tasarruf etmenizi sağlayan birbirinden şık ankastre ürünler hakkında bilmedikleriniz…

Fransızca encastre kelimesinden türeyen, bir yere veya oyuğa yerleştirilmiş anlamına gelen ankastre, bütün gömülü uygulamalara verilen addır. Ancak bugünlerde davlumbaz, ocak, buzdolabı, evye veya fırın gibi mutfak eşyalarının birbirini tamamlayacak şekilde bir araya gelmeleri, gömülü bir şekilde yerleştirilmeleri anlamında kullanılıyor. Özellikle son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşan, yeni yapılan yaşam alanlarının vazgeçilmezi olan ankastreler tasarımları ve teknolojileriyle de gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

Mutfak modasının başrolü: Ankastre

Ankastre setler akıllı ev sistemlerine uyum sağlama, uzaktan kumandayla kontrol edilme, ısıya göre tepki verme ve emniyet kilitleri gibi birçok özelliğe sahip durumdalar. Özellikle A ve A+ enerji tüketimine sahip ürünlerden oluşan ankastre setler, evinizde ciddi bir enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı oluyor. Ankastreler tasarım anlamında da hem mutfağınızı hem de evinizi başka bir görünüme kavuşturuyorlar. Göze hoş gelen estetik yapıları ve renk seçenekleriyle mutfağınıza modern bir hava katıyorlar. Diğer yandan gömülü olmaları sebebiyle mekandan kazanmanızı da sağlıyorlar. Ankastre set yer alan mutfaklar, aynı alana sahip diğer mutfaklara nazaran çok daha geniş bir görünüme ve kullanım alanına sahip oluyor. Özellikle dar ve ufak mutfaklarda ankastre kullanılması, mutfaktaki hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor. En önemlisi de beyaz eşyalarınızın sığmama durumundan sizi kurtarıyor. Birçok beyaz eşya üreticisi tarafından üretilen ankastre setler çoğunlukla set üstü ocak, davlumbaz ve fırının yer aldığı 3 parçadan oluşuyor. Farklı tasarımlara ve farklı özelliklere sahip olan setler arasından kendinize en uygun seçeneği belirleyebilmeniz için mutfağınızın tasarımını ve ihtiyaçlarınızı göz önünde tutmanız gerekiyor. Ayrıca birçok mutfak konseptine uygun olarak üretilen setler içerisinden seçim yapmadan önce mutfağınızın ankastre setlerinin montajına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Ankastre set modelleri

Ankastre setler çoğunlukla davlumbaz, set üstü ocak ve fırından oluşuyor. Ancak üçlü setlerin yanı sıra zengin çeşitliliğe sahip ikili setler de yer alıyor. Ekonomik açıdan daha avantajlı olan üçlü setlerin yanı sıra birçok beyaz eşya markası tarafından üretilen ikili setleri de satın alabilirsiniz. Bosch, Siemens, Kumtel, Arçelik, Vestel gibi belli başlı tüm markaların ürettiği ankastre setlerin içerisinde yer alan fırınlar, set üstü ocakların altında olabileceği gibi bağımsız bir yapıda da sunuluyor. Elektrikle çalışan bu fırınlar iç hacimlerine bağlı olarak farklı raf, tepsi ve ızgara tellerine sahip oluyorlar. Fırın alırken fonksiyon ve bölme sayısına, elektro turbo özelliğine sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle hem mikrodalga hem fırın özelliği taşıyan ürünlerin öne çıktığı fırın modellerinde, pişirme modları ve süreleri de fark yaratan en önemli unsurlar arasında. Ocak tarafındaysa gazlı ve elektrikli olarak ikiye ayrılan modellerde, pişirme gözlerinin sayısı, yağ tutmama özelliği, ateşleme tipi ve ocak yüzey malzeme kalitesi en önemli tercih detayları arasında. Özellikle yağ tutmama sayesinde kolayca temizleyebildiğiniz ocaklar, aynı zamanda emniyet kilidine sahip olduklarında ocağı açık unutma kaygınızı da ortadan kaldırıyorlar. Kızartmaların sıçradığı bir başka ankastre ürünü olan davlumbazlar da yine yağ tutmama özelliği sayesinde kolayca temizlenebiliyor. Önceki teknolojide oldukça sesli bir şekilde çalışan davlumbazlar, yeni nesil teknolojileriyle sessiz bir şekilde çalışabiliyor. Temperli cama sahip olan davlumbazlar çok daha dayanıklı olur, ısıya darbelere karşı kırılma ve çatlama riskini minimuma indirir. İlerleyen filtre teknolojileri sayesinde yemek ve yağ kokularını mutfağınızdan kısa sürede uzaklaştırabilir, davlumbazınızın filtresini bulaşık makinenizde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Bosch Ankastre'nin kullanıcılardan çok iyi geri dönüşler aldığı ürünler arasından siz de kendinize uygun set ve ürünleri seçebilirsiniz.

Ev seçerken önemli bir unsur

Hepimizin evi kendimizi yansıtır. Evimizin en önemli parçalarından biri de mutfağımızdır. Ankastreler de mutfak modasında yön veren ana unsurlardır. Başta siyah, bronz, beyaz olmak üzere inox, gri ve metalik seçeneklerinin yer aldığı ankastre setleri duvar ve fayanslarınızın rengiyle bir uyum oluşturarak, mutfağınızda şık bir görüntü yakalamanıza yardımcı olur. Kalıcılığı açısından bir yatırım ve ev seçiminde bir tercih unsuru haline gelen ankastre setleri, evde geçirdiğiniz zamanın kalitesini yukarı taşıyor. Özellikle o evin mutfak ölçülerine ve yapısına uygun olan ankastre setleri, başka bir yere de taşınamadığı için aslında o evin en temel unsurlarından biri haline geliyor. Kaliteli, dayanıklı ve leke tutmayan yapılarıyla mutfaktaki ihtiyaçlarınıza rahatlıkla cevap veriyor hem mekandan hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Son dönemlerde ev arama sitelerinde önemli bir arama kriteri olarak karşımıza çıkan ankastre setlerin bir evi güzel gösteren en önemli detaylardan olduğu düşünülüyor. Ankastre almadan önce kendinize sormanız gereken sorular arasında ankastre yaptırdıktan sonra tekrar beyaz eşyaya dönmek ister miyim yer alıyor. Eğer ankastreden sonra beyaz eşyalara geri dönmek isterseniz mutfağınız ankastreye uygun hale getirildiği için karşınıza ekstra bir masraf çıkabiliyor. Ancak bu durumun tam tersi de geçerli. Mutfağınızda ankastre ürünler kullanabilmeniz için mutfağınızı uyumlu olması veya uyumlu hale getirilmesi de gerekebiliyor. Ankastre setinizin diğer mutfak mobilyalarıyla da uyumlusu olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ankastreler genel itibarıyla taşınmazlık, monteleme açısından zorlukları bulunsa da kullanım kolaylığı, alan açma, şık bir ortam yaratma gibi birçok artı özelliğe sahip. Mutfak için başrol, evin genel tasarım zevki için tamamlayıcı unsur olan ankastrelere, birçok fiyat ve özellik seçeneği arasından istediğiniz şekilde sahip olabilirsiniz.

Ankastre seçiminde önemli olanlar

Mutfağınızın montaja uygun olduğunu belirlediyseniz sıradaki adıma geçerek öncelikle neden ankastre almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Daha geniş ve kolay temizlenebilir bir ocağa mı ihtiyaç duyuyorsunuz, pişirme fonksiyonları ve süresiyle size birçok seçenek sunan bir fırına mı ihtiyacınız var, yoksa davlumbazınızın tüm yemek kokularını hızlıca çekmesini ve kolayca temizlenmesini mi istiyorsun? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin doğru ve bütçenize uygun ankastreyi almanız için çok yardımcı olacak. Ankastre set fiyatlarını incelerken ve karşılaştırırken unutmamanız gereken bir başka nokta ise 5'li setlerdeki ürünlerin fiyatlarıyla 2'li setlerdeki ürünlerin fiyatlarının birbirlerinden farklılık göstermesidir. Buradaki farkın sebebi ise hem set aracılığıyla birden fazla ürün almanız hem de baktığınız ürün ile setteki ürün arasındaki özellik farklarının bulunması olabilir. Diğer yandan aynı set içerisinde yer alan ürünler de özellik açısından birbirinden farklılık gösterebilir. Set alırken de hangi ürünlere ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz, sizin 5'ten 2'li setlere kadar geniş bir yelpazede sunulan seçenekler arasından doğru tercihi yapmanıza yardımcı olur. Özellikle son yıllarda ülkemizde de giderek yaygınlaşan ankastre set kullanımıyla birlikte birçok büyük beyaz eşya markası geniş bir fiyat aralığında, çok farklı fonksiyonlara sahip modelleri kullanımınıza sunuyor. Paslanmaz yapıları, son teknolojiye sahip olmaları, dokunmatik ekranları ve uzun süreli kullanıma uygun yapıları ile ankastre setler hem evinize hem de cebinize katkı sağlıyor. Genel olarak siyah tonların tercih edildiği ankastre setlerde, son dönemde beyaz ve türevleri açık renkler de sıklıkla tercih ediliyor. Siz de Beko, Arçelik, Vestel, Kumtel ve Bosch ankastre modelleri gibi birçok markanın sunduğu modeller arasından, kendi bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun seti belirleyip, kolaylık satın alabilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ