emzirme ve kafein

Soru: emzirme döneminde kafein almam güvenli midir?

Emzirme döneminde kafein alımı Amerikan Pediatri Akademisi tarafından uygun bulunmaktadır. Dolayısıyla sorumuzun cevabı ”evet” olmaktadır; ama yine de mümkün olduğunca az alınmalıdır, yani alınacak miktar günlük 150 mg'yi geçmemelidir. Bu da en fazla 2bardak/gün demleme çay demektir. Normal şekilde demlenen çaylarda çayda bulunan kafeinin yaklaşık %80'inin deme geçtiği ifade edilmektedir, dolayısıyla emziren annelerin daha açık çay içmeye kendilerini alıştırmaları daha sağlıklı olacaktır. Az da olsa kafein alımının bebeğin emzirilmesinden sonra yapılmasında da fayda olacaktır. Kafein hassaslığının özellikle bebeğinizin ilk 6 aylık döneminde, yani bebeğinizin sadece anne sütü ile beslenmesi gereken dönemde özellikle devam ettiirilmesi gerekmektedir.

Kafein, kan dolaşımına girdiğinde, kafeinin yaklaşık %1'i göğsünüzdeki sütte ortaya çıkmaktadır ve emen bebek aldığı kafeini vücudundan atamamaktadır (4 aya kadar olan bebekler kafeini vücutlarından 3 – 5 günde anca atabilmektedirler). Bebek ne kadar küçük olursa bu durum o kadar kötü olmaktadır. Bu nedenle, zamanla bebeğin sisteminde kafein birikebilir.

Kafein, annenin sinirli, gergin olmasına ve uyku problemleri yaşamasına neden olabilir. Ayrıca, 1994 yılında yılında yapılan bir araştırma, kronik kafein alımının sütteki demir oranını ciddi şekilde düşürdüğünü göstermiştir (Nehlig & Debry). Ancak, kafeinin süt üretimini azalttığı yönünde yaygın olan görüşün aksine bu konuda kesin birşey söylemek mümkün değil gibidir.

Fazla miktarda kafein alımı (>500 – 750 mg) bebeğin, gözlerinin faltaşı gibi açılması, bebeğin uzun süre uyumaması, mızmız olması şeklinde kendini gösterebilir. Tüm bu anlatılanlara başka şeyler de sebep olabilir tabi. Sadece, kafein alan annelerin, söylenen belirtilere karşı hassas olması gerektiğini ifade edelim.

Tekrar ifade etmek gerekir ki, emziren anneler (hamaile anneler de) günde asla 300 mg'den fazla kafein almamalıdırlar. Bazı anneler için 300 mg de fazla gelebilmektedir. Kafein alan anneler de, bebeklerinin bundan rahatsız olduğunu hissederlerse (davranış değişiklikleri şeklinde vs) kafein alımını kesmelidirler.

Kaynak: http://goo.gl/sGamU

Yorumlar

YORUM YAZ