Emeklilikte fit olmak için torunlarınızla oynayın

Emekliliğinizde daha zinde ve sağlıklı olmak için hareketli olun ve torunlarınızla oynayın.

Sağlıklı ve bilinçli beslenerek zinde bir emekli olabilirsiniz. Öncelikle pişirme yöntemlerinizi değiştirin; kızartmaya veda edin, haşlama ve ızgara tercih edin. Brokoli, karnabahar, soğan ve yeşil mercimeği sofranızdan eksik etmeyin. Ayrıca emeklilik döneminde daha hareketli ve fit olmak için bazı küçük ama etkili yöntemlerden yararlanabilirsiniz: Ekmeğinizi almak için fırına kendiniz gidin. Torunlarınızla oynayın. Çöpünüzü kendiniz atın. Bahçede sebze yetiştirin.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran emeklilere sağlıklı yaşam ve beslenme tüyoları verdi:

- Emeklilik döneminde; sosyal buluşmaların arttığı, kendinize ait vaktinizin olduğu bir süreç başlıyor. Bu dönemi keyifli ve kaliteli geçirmek için ise bilinçlenmek şart. Bu dönemde beslenmenin sağlık yatırımınız olduğunu unutmayın. Zira; azalan fiziksel aktivite, değişen yaşam şekli ve değişmeyen mutfaklarımız beraberinde sağlık problemlerini getiriyor.

- Dolayısıyla mutfaklardaki şeflerimiz kadınların yanında erkeklerin de yerlerini aldığı emeklilik döneminde, işe mutfaktan başlayalım. Öncelikle pişirme şekillerine özen göstermeliyiz. Mutfaklarda yağda kızartma ve kavurma gibi sağlıksız ve yanlış uygulamalar yerine; fırın, buğulama, buharda pişirme ve ızgara yöntemlerini kullanın.

Sebzeler fırına

Örneğin sebze yemeği yaparken şu tariften yararlanabilirsiniz: Fırın tepsinize yağlı kağıt üzerine tüm mevsim sebzelerini doğrayın (brokoli, karnabahar, mantar, soğan, arpacık soğan, havuç, kabak, patlıcan vb) sebzeleri fırınlayın. Piştikten sonra üzerine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirin. Nane, kekik, fesleğen, sumak, isot, kimyon ve zerdeçal baharatlarını ekleyip iyice karıştırın. Dilerseniz parça et yemeği yanında garnitür olarak, dilerseniz 1 kase yoğurt + 1 dilim çavdar ekmeği ile hafif pratik öğle yemeği alternatifi olarak tüketin.

Yanınızda yeşil çay taşıyın

Ayrıca öğün aralarında, yemek sonrasında, gün içinde tüketmek üzere yanınızda mutlaka yeşil çay bulundurun. Yeşil çay; kanser hücrelerinin gelişmesini önlemekte, vücudun insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olmakta, diyabet riskini azaltmakta ve yağ yakım metabolizmasına yardımcı olmaktadır.

Emeklilikte fit olmak için 15 öneri

Herhangi bir spor salonuna üye olmayan, evinin etrafında yürüyüş parkuru bulunmayan, egzersiz imkanı bulamayan emekliler her gün hareketli olmak için aşağıdaki 15 pratik öneriye kulak verebilir:

1- Kahvaltı öncesi tam buğday ekmeğinizi almak için evinizin yakınındaki fırına gidin.

2- Eğer ekmeğinizi evde yapıyorsanız, hamuru makine yerine elle yoğurun.

3- Otobüsten 1 hatta 2 durak önce inin ve gideceğiniz yere yürüyün.

4- Bilgisayar kullanıyorsanız; her saat başı en az 15 dakikalık egzersiz molası verin, kalkın ev içinde yürüyün ve belinizi esnetin.

5- Torunlarınızla oynayın.

6- Zaman zaman çöpünüzü kendiniz atın.

7- Bahçeniz varsa ve imkanınız varsa; taze sebze ve yeşillik yetiştirin.

8- Televizyon seyrederken ev işlerinizi yapın

9- Cep telefonu ile konuşurken oturmayın, ev içinde gezinin.

10- Bulmaca çözün, unutmayın beynin tek enerji kaynağı karbonhidratlardır.

11- Asansör yerine merdiven kullanın.

12- Gün ortasında yayınlanan egzersiz programlarını takip edin.

13- Dışarıda yapacağınız işlerde mümkün oldukça yürüyün, toplu taşıma ve özel araçlarınızı çok gerekmedikçe kullanmayın.

14- Evinizi yeniden düzenleyin, dekore edin

15- Alışveriş yapmak için büyük marketleri tercih edin ki alışveriş arabanızla reyonları daha çok dolaşın.

Yorumlar

YORUM YAZ