Elleri genç tutmanın yolları

Cildimize ve vücudumuza gerekli bakımları yapıyoruz. Peki, ellerimizi nasıl daha genç tutacağız? Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, elleri genç tutmanın yollarını anlattı.

Cildimizi genç ve sıkı tutmak için gerekli bakımlara dikkat ediyoruz ancak ellerimize gerekn özeni göstermeyebiliyoruz. El yaşlanmasının daha erken olabileceğini belirten Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, elleri genç tutmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Yaşlanmada güneş çok etkili

En çok yaşımızı ele veren yerlerimiz; yüz, eller ve boyundur. Yaş ilerledikçe, ellerimizin cildi biraz ince olduğu için deformasyonlar kendini daha kolay ele verir. Damarlar belirginleşir, kahverengi lekeler ve kırışıklıklar oluşur.

Çok zayıf kişilerde de el yaşlanmasının daha erken olduğunu görebiliriz. Güneş, ellerin yaşlanmasında çok etkili bir faktördür.

Nasıl genç tutabiliriz

Koruma: Güneşten koruma el gençliği için çok önemli.Yüksek faktörlü koruyucular ya da doğal yağlarla hazırladığınız koruyucuları kullanabilirsiniz.

Nemlendirme: Nem kaybı yaşlanmanın en önemli belirtilerindendir. Bol sıvı almak ve dışardan nemlendirmek çok önemli.

Peeling: Kuru cilt ölü deri demektir. Ölü deriden cildi arındırmak, yenilik ve tazelik sağlar.

Yaşlanma lekelerini gidermek: Doğal yollarla limonsuyu iyi gelirken, leke açıcı kremler ya da leke açıcı mezoterapiler de doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir.

El üzerine dolgu ve mezoterapi uygulamaları yapılabilir. El üstünde FDA onayı almış olan Mineral Dolgu ya da Hyaluronikasit bazlı dolgular, Restylane Lyft ve Radiesse, kullanılır. Pratiğinde el dolgu uygulamalari sık yaptığımız uygulamalar arasında. El gençleştirmede, mezoterapi, kimyasal peelingler, lazer uygulamaları kullanıldığı gibi, vücuttan alınan yağların ellere transfer edilmesi de mümkündür.

Yorumlar

YORUM YAZ