Ekran yorgunluğunu önlemenin 3 kolay yolu

Akıllı telefonunuz, bilgisayarınız, televizyonunuz... Hayatımızın her alanında teknoloji ile iç içeyiz ve ekran yorgunluğu artık en büyük problemlerimizden biri olmaya başladı...

Gözleriniz yorgun ve görüşünüz bulanık mı? Suçlusu akıllı telefonunuz, bilgisayarınız ve televizyonunuz olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, çoğumuz günde yaklaşık 13 saatimizi ekrana bakarak geçiriyoruz. Neyse ki, bilimsel olarak kanıtlanmış bu üç kolay yöntem, yorgun gözleri saniyeler içinde rahatlatabilir.

Pencereden dışarı bakın

Bilgisayara bakmak gibi "odak noktasına yakın” işler göz kırpma oranınızı yarıya indirerek kuru gözlere ve hatta kornea hasarına yol açar. Gözünüzü her kırptığınızda, korneaya bir kat gözyaşı uygulanır. Bu durumu yanıp sönme, ön cam sileceklerini kullanmak gibi düşünebilirsiniz. Camı temizleyerek net görebilmenizi sağlar. Her 20 dakikada bir, 20 saniye gözlerinizi kırparak pencereden dışarıya bakın.

Bir bardak sıkma limonata deneyin

Bazı günler görüşünüzün diğer günlerden daha kötü olduğunu fark ettiniz mi? Bilim adamlarının merak uyandıran araştırmaları, bir bardak limonata yudumlamanın neredeyse anında yüzde 75'imizden fazlasının görüşünü iyileştirebileceğini gösteriyor. Görünüşe göre, hafif susuz kaldığımızda vücutta ilk acı çeken bölgelerden biri gözler. Susuz kalmak, gözyaşlarını daha az kaygan hale getiriyor ve korneaların kırışmasına neden olarak hem yakın hem de uzak görüşü geçici olarak bozuyor. Şekersiz bir su-limon karışımı yaparak yudumlayın. Araştırmalar, narenciyedeki yüksek C vitamini seviyesinin göz şikayeti riskini yüzde 57 azalttığını gösteriyor.

Ortam aydınlatmasını açın

Şaşırtıcı bir göz hasarı nedeni: Karanlıkta ve hatta loş bir odada arkadan aydınlatmalı bir ekrana bakmak! Düşük aydınlatma, göz bebeklerinin geniş açılmasına neden olarak gözlerin arkasına daha fazla yüksek enerjili mavi ışığın ulaşmasına ve retinanın hassas hücrelerine aşırı yüklenmesine neden oluyor. Oda ışıklarını açın. Ortamda ışık olduğunda, göz bebekleri daralacak ve gözlerinize giren mavi ışığı önemli ölçüde azaltacak.

Ayrıca: Ekrana bakarken bir çift mavi ışığı engelleyen gözlük takmayı deneyin. Bu gözlükler, göz hasarını önlemeye yardımcı olabilir ve sizi göz yorgunluğundan kurtarabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Limonatalı gözlük 27-08-2020 03:41:00

Limonata çok ilginçmiş. Gözlük çok mantıklı ama. Geç akıl ettiğim için kendime kızıyorum. Neyseki artık kullanıyorum.

YORUM YAZ