Eklem ağrısı hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Eklem ağrıları birçok kişinin yaşadığı yaygın bir durumdur. Eklem ağrısı çekerken profesyonel yardım gerektirecek tehlikeli belirtileri anlamak ise oldukça önemlidir...

Günümüzde azımcanmayacak sayıda kişi eklem ağrıları ile mücadele ediyor. En sık görülen eklem ağrılarının başına diz ağrıları geliyor. Eklem ağrısı için sebebin ne olduğunu bulmaya çalışırken, derinlemesine bir profesyonel muayene ve profesyonel tedavi gerektiren tehlikeli bir belirtiyi anlamak çok önemlidir.

İşte eklem ağrıları için size yardımcı olabilecek 5 şey.

1. Kalsiyum ve D vitamini ağrıyı hafifletebilir

D vitamininin eklem ağrılarını hafifletebildiği bilinmektedir. D vitamini eksikliğinde ise eklem ağrılarının daha fazla arttığı görülmektedir. D vitamininin kalsiyumla birlikte alınması özellikle önemlidir. Bu ikili kombinasyon iltihabı azaltır ve kemiklerinizi güçlü tutar.

2. Antioksidanlar iltihabı azaltabilir

Diyetisyeninizin önereceği uygun bir diyet eklem ağrılarınızı azaltabilir. Antioksidanlarla dolu bir beslenme planı size eklem ağrıları konusunda yardımcı olabilir. Balık, zeytinyağı, meyveler, sebzeler ve özellikle kuşburnu çayının iltihapla mücadele ettiği bilinmektedir. Kuşburnu ayrıca, hücre hasarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir.

3. Fiziksel aktiviteler durumunuzu iyileştirebilir

Diz ağrınız olduğunda, elbette sağlıklı bir insan gibi zıplayamaz ve koşamazsınız. Ancak bu, tüm fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Uzun yürüyüşler bile formda kalmanıza yardımcı olabilir. Fizyoterapistinizden yardım alabilir ve eklemlerinize fazla baskı yapmayan bazı özel egzersizleri öğrenebilirsiniz. Hangi tür egzersizlerin sizin için daha iyi olduğu konusunda sağlık profesyonelinize danışın ve ağrılar şiddetlendiğinde kendinizi yormayın.

4. Sıcak ve soğuk uygularken dikkatli olun

Herhangi bir ısı uygulamadan önce dikkatli olun. Eklem ağrıları şiddetliyken vücudunuzu ısıtmanın sakıncalı olduğu bazı durumlar vardır: Sıcak banyolar, masajlar ve saunalar. Aynı şey soğuk havlu veya buz küpleri uygulamak için de geçerlidir. Dışarısı çok soğuk veya rüzgarlıysa, ılık kıyafet ve eldivenleri unutmayın.

Eklem ağrınız varsa, doğrudan doktorunuza danışın ve tehlikeli sonuçlardan kaçınmak ve yapabileceklerinizi veya yapamadıklarınızı daha iyi anlamak için uygun testleri isteyin.

5. Bütün eklem ağrıları artrit değildir

Bazı durumlarda eklem ağrılarını teşhis etmek çok zordur. Birçok hastalık belirtisi benzerdir. Ağrıyan en az bir ekleminiz varsa, bir romatoloğa gitmelisiniz. Sadece bir profesyonel, artriti diğer eklem hastalıklardan ayırt edebilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ