Eklem ağrılarını önleyen 5 bitki

Eklem ağrısı, artritten yaralanmalara kadar birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Neyse ki, istenmeyen yan etkilere neden olmadan eklem ağrılarını etkili bir şekilde engelleyebilen birkaç doğal bitki var...

Eklem ağrıları, iltihaplanmalardan artrite ve yaralanmalara kadar birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Kabakulak, hepatit ve grip gibi bazı hastalıklar bile rahatsız edici eklem ağrısına neden olabilir. Ve vücudunuzdaki altı farklı hareketli eklem tipiyle, birçok potansiyel ağrı noktanız var. Sebep veya konum ne olursa olsun, sonuç gün içindeki enerjinizi ve ruh halinizi büyük ölçüde etkiler.

Reçeteli ilaçlar eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak rahatsız edici yan etkilerle birlikte gelirler ve alabileceğiniz diğer ilaçlarla etkileşime girebilirler. Neyse ki, istenmeyen yan etkilere neden olmadan eklem ağrılarını etkili bir şekilde engelleyebilen birkaç doğal bitki vardır.

Aloe vera

Muhtemelen evde bir yerde biraz aloe vera saklıyorsunuz ve cildiniz için kullanıyorsunuz. Ama aloe vera çok daha fazlasını yapabilir! Ağrıyı hafifletmek için analjezik görevi gören aloin ve emodin dahil olmak üzere 75'ten fazla potansiyel olarak aktif bileşen içerir. Aloe vera ayrıca birkaç güçlü antienflamatuar bileşik içerir.

Eklem ağrısını yatıştırmak için aloe vera kullanmanın birkaç yolu vardır. Birincisi, ağrılı bölgelere masaj yapılan standart topikal uygulamadır. Uluslararası Aloe Bilim Konseyi tarafından onaylanmış aloe jellerini tercih edin. Bazı ünlü markalar çok az gerçek aloe vera içerir veya aktif bileşenler işlenerek hasar görmüşlerdir.

İkincisi, aloe takviyesini oral olarak bulabilir ve alabilirsiniz. Bir kapsül pratik ve kolaydır, ayrıca hafif bir tada sahip olan saf aloe vera smoothie'si veya suyu da alabilirsiniz. Diyabet ilacı, uyarıcı laksatif veya diüretik ilaç alan kişilerin, aloe vera tüketmeden önce doktorlarıyla konuşmaları gerektiğini lütfen unutmayın.

Okaliptüs

Okaliptüs, eklem ağrısı için her türlü krem ​​ve merhemde bulunan iyi bilinen bir topikal analjeziktir. Ağrı kesici tedavilerle ilişkilendirme eğiliminde olduğumuz güçlü mentol kokuya sahiptir ve araştırmalar, esansiyel bir yağ şeklinde okaliptüs kokusunun bile rahatsızlığı giderebileceğini göstermektedir.

Okaliptüs bitkisinin yaprakları şişmeyi ve iltihap ağrısını azalttığı düşünülen tanenler içerir. Daha önce hiç okaliptüs kullanmadıysanız, lütfen ürünü kullanmadan önce alerjileri test edin. Kolunuza az miktarda uygulayın ve döküntü veya kurdeşen gibi olumsuz reaksiyonlara dikkat edin. 24 ila 48 saat içinde hiçbir şey olmazsa, ağrılı eklemlerinize okaliptüs uygulayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, yüzlerce yıldır iltihaplı bölgelerde iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan kan dolaşımını arttırmak için kullanılmaktadır. Zencefilin kan şekeri seviyelerini iyileştirdiği, kalp hastalığına karşı koruduğu, kötü kolesterolü düşürdüğü, beyin fonksiyonunu güçlendirdiği ve hatta kanser gelişme riskini azalttığı düşünülmektedir. Evet, zencefil, iltihapla mücadele eden ve ağrıyı azaltan her şeyi yapıyor.

Zencefildeki aktif bileşen, güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan gingerol olarak adlandırılır. Romatoid artritli hastalarda zencefil kullanımı ile ilgili erken çalışmalar çok umut vericidir ve bu güçlü bitkinin ağrı kesici faydaları üzerine araştırmalar devam etmektedir. Zencefil taze, kurutulmuş, toz veya yağ formunda kullanılabilir. Çoğu insan zencefilin tadını çıkarmayı tercih eder, ancak tadı olmayan kapsül takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çay, birçok nedenden dolayı seçebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir. Beyin işlevini geliştirmekten yağ yakımını artırmaya kadar, yeşil çay genel sağlığı iyileştirir. Aynı zamanda güçlü bir antienflamatuardır ve osteoartrit ve romatoid artritli insanlara büyük fayda sağladığı gösterilmiştir. Çoğu kişi basitçe demler ve yeşil çayın tadını çıkarır, ancak bir tablet veya konsantre şeklinde de alabilirsiniz. Yeşil çay konsantresi, her türlü yiyeceğe yeşil çay aroması eklemenizi sağlar.

Zerdeçal

Zerdeçal, birçok tarifte kullanılabilen portakal sarısı baharattır. Hoş bir lezzetten daha fazlası olan zerdeçal, alternatif tıpta çok uzun bir süredir kullanılmaktadır. Son çalışmalar, zerdeçaldaki curcumin adı verilen aktif bileşenin antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar, zerdeçalın romatoid artritin ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Zerdeçalın topikal uygulamak yerine yenilmesinin daha fazla yararı olduğu düşünülüyor. Bu pek sorun teşkil etmiyor, çünkü her türlü tarifte harika bir şekilde kullanılabiliyor.

Enflamasyonu azalttığı bilinen bitkiler eklem ağrısı için harika doğal ilaçlardır. Kötü yan etkiler şeklinde daha fazla soruna neden olmadan vücudun aşırı aktif bağışıklık tepkisini azaltmaya yardımcı olurlar.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ