Eklektik tarz nedir

Eklektik tarz yeniyle eskiyi, lüksle mütevazıyı, gösterişli ile sade olanı bir araya getirir.

Ev dekorasyonunda eklektik tarzı, dönemlerin karışımını kapsar ve renk doku şekil çeşitliliğini yansıtır. Yaratıcılığın ön planda olduğu bu yansıma sonucunda her zaman trend yaratan bir iç mimari tasarım ortaya çıkar. Bu trend belirleyici stil şimdiye kadar dekoratörlerin ve iç mimarların gözdesi iken; artık bizler de evimizi eklektik tarzda nasıl döşeriz sorusuna yanıtlar bulabiliriz.

Eklektik bir oda tasarımında ahenk oluşturmak için farklı tarzlarda objeler ortak bir payda da buluşturularak kullanılmalıdır. Bu, karmakarışık bir salata tadından ziyade bir türlüye benzetilerek yola çıkılması gereken; ilhamları buluşturmaya yönelik bir stildir.

Eklektik bir dekorasyon için birinci adımda renk şemalarından faydalanabilirsiniz. Burada genel kural olarak nötr renklerden yola çıkarak zemin ve büyük mobilya parçalarındaki renk uyumunu takip etmelisiniz. Bunun için mükemmel renkler; krem, gri, siyah, kahve tonları, beyaz ve fildişi tonlarıdır. İkinci adım ise bu ana renklerle kontrast renkleri buluşturacağınız objeler, aksesuarlar kullanmaktır.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :