Egzamanın çaresi evinizde

Eğer egzamanız varsa, kimyasal temizleyicilerden uzak durmak ve cildinizi beslemek atacağınız ilk adımlar olmalı.

Egzama genelde deride bir iltihaplanma olarak tanımlanır ve kuruluk, kızarıklık, ağrı ve aşırı tahrişe neden olabilir. Bazı durumlarda dayanılmaz gelebilir. Eğer egzamanız varsa, kimyasal temizleyicilerden uzak durmak ve cildinizi beslemek atacağınız ilk adımlar olmalı. Ancak, uzun süren egzamalar için evde kullanabileceğiniz bazı yatıştırıcılar var.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi doğal bir nemlendiricidir ve ağrı kesici özelliğiyle ile cildi besler ve yatıştırır. Egzama olan bölgeyi bir tülbente koyduğunuz yulaf ezmesiyle sarın. Daha sonra bu sargıyı suya tutun. Yulaf ıslandıkça, beyaz bir su çıkardığını göreceksiniz. Bunu her gün 10-15 dakika boyunca yapın. Daha sonra da nemlendiricinizi kulanın.

Hindistancevizi yağı

Egzamadan dolayı meydana gelen kızarıklık, iltihap ve kaşıntıyı azaltmak için doğal yöntemler tercih etmeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Hindistancevizi yağı, cildin nemini korumasına yardımcı olur ve kaşıntıyı azaltır.

Epsom tuzu

Banyo yapmak, yaygın olarak bilinen egzama tedavi yöntemidir. Banyoda sorunlu bölgeye hafifçe uygulayacağınız epsom tuzu (İngiliz tuzu) genel bir rahatlama sağlayacaktır. 7- 8 hafta boyunca yapacağınız bu uygulamayla ciddi sonuçlar alabilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ