Eğitim, dünya çapında değer mi kaybediyor

İstatistiklere gösteriyor ki, öğrencilerin sadece % 60'ı lisans derecesine girip mezun olurken, geriye kalan % 40’lık kısmı kariyer basamaklarını kendi çabalarıyla tırmanıyor.

Günümüzün hızlı dünyasında, yükseköğretimin başarı vaat etmediğine dair bir algı oluştu. Son zamanlarda, daha önce üniversitede okurken, kendi kendini yetiştiren girişimciler hakkında fazla hikaye duyar olduk. Eğitimin, küresel trendlere ayak uyduran gençler tarafından neden değer kaybettiğini sizler için araştırdık.

Maliyetler çok yüksek

Bunların başında tabi ki eğitim maliyetleri geliyor. Ailelerinden yeterli maddi desteği göremeyen ya da eğitim masraflarını kendileri karşılama durumunda kalan öğrenciler, eş zamanlı olarak yüksek ücretli iş aramaya başlıyorlar. Bu nedenle, birçoğu liseden sonra çalışma hayatına girmeyi tercih ediyor. Eğitim süreçlerini tamamlayıncaya kadar ise 4-5 yıl içerisinde zaten mesleklerinde uzmanlık ünvanına sahip oluyorlar ve bu uzmanlık çoğu öğrencinin okuduğu bölümden bağımsız bir meslek olarak kalıyor.

Yenilikçilerin çoğunda diploma yok

Televizyon kariyerine 19 yaşındayken başlayan Oprah, ikinci sınıfta 'Facebook' projesi üzerine çalışmak için Harvard Üniversitesi'nden ayrılan Mark Zuckerberg, özellikle girişimci ruhlu gençlerin ilham kaynağı olmuştur. Hal böyle olunca sorgulamayan, tipik testler ve sınavlarla standartlaşmış eğitim sistemini reddeden gençlerin sayısı günden güne artmaya başlamıştır.

Her gün yeni meslekler ortaya çıkıyor

20 yıl önce, robotik teknisyenlik, SEO uzmanlığı ve beslenme uzmanlığı gibi meslek dallarının lisans eğitimleri bulunmazken, bu yönde dışarıdan aldığı eğitimlerle kendisini geliştirmiş bir çok insan yenilikçi mesleklerin kapısını aralamayı başarmıştır. Üniversite kurumunun hızla değişen dünyaya ayak uydurma potansiyelinin zayıf olması alternatif eğitim kurumlarının varlığını da güçlendirmede önemli bir rol oynamıştır. İş alanlarının bir sonraki 20 yılda nasıl değişeceği ise merak konusu.

Eğitim modeli değişiyor

Üniversiteler, konuların ana dalıyla ilgili olmasına rağmen, oldukça genel bir eğitim sunmaktadır. Bugün belli bir beceri geliştirmenize yardımcı olabilecek çok sayıda sertifika programı daha kısa sürede sizi mesleğe hazırlarken, üniversite 4 yıl harcamak gereksiz gibi kalıyor. Örneğin, birçok başarılı programcı, Bill Gates ve Julian Assange gibi, programlama dillerini ders kitaplarından veya internet üzerinden çevrimiçi derslerden öğrendiler ve bilgilerini hemen uygulamaya koydular. Bu yöntemin, bir üniversitede uygun bir program aramaktan ve 4 ya da 5 yıl çalışarak geçirmekten çok daha etkili olduğu ortada.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ