Ebeveynlere ara tatil önerileri

Abone Ol 

Pandemi sürecinin öğrencilere etkisini değerlendiren Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, yaklaşan ara tatil dönemiyle ilgili ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Ebeveynlere ara tatil önerileri #1

Uzaktan eğitim zorladı

Dünyada ve ülkemizde sağlıkla ilgili kaygılarının ön planda olduğu pandemi sürecinde hayatın birçok yönünde aksaklıklar olduğu gibi eğitim alanında da ciddi değişiklikler ve sorunlar yaşandı. Online eğitim sistemi, hem öğrenciler hem ebeveynler hem de eğitmenler için yeni ve zorlu bir süreç oldu. Yüz yüze eğitimin yerini alan uzaktan eğitimde çocukların çoğu eğitim konusunda sıkıntı yaşadı. Dersleri anlamakta, derse dikkatini vermekte zorlandıklarını anlattılar. Bazı öğrenciler derslere girmedi, bazıları ödevlerini yapmadı, bazıları ise derse girdiğini söyledikleri halde bilgisayarda oyun, sosyal medya, internet gibi farklı etkinliklerde vakit geçirdiler.

Özellikle ebeveyn ve öğretmen denetiminin az olduğu çocuklar, uzaktan eğitimden pek yarar göremedi. Sınav sistemindeki değişiklikler de bu tarz sorunların tespit edilmesinde aksaklıklara yol açtı. Sorumluluk sahibi çocuk ve gençler de istedikleri gibi öğrenemedikleri için başarı ile ilgili kaygılarında artış oldu. Bazı çocukların pandemi nedeniyle yaşadığı sosyal izolasyon, belki kaybettikleri yakınları nedeniyle ruh sağlıklarında bozulmalara yol açtı ve bu durum derslerine olumsuz yansıdı. Aynı süreçten geçen ebeveynler kendi yorgunlukları içerisinde çocuklara destek verecek gücü bulamadı bazen.

Ebeveynlere ara tatil önerileri #2

Ata tatil için keyifli etkinlikler planlayın

Ara tatil döneminde süresi az bile olsa çocuklarla keyifli etkinlikler planlayın. Haftada en az 4-5 gün sosyal mesafe kurallarına uyarak mutlaka çocukları dışarı çıkarın.

Ebeveynlerin başarı ile ilgili beklentilerini bu dönem için azaltmalarını öneririm. Ancak bu kesinlikle eğitimi tamamen yok saymak olarak yorumlanmasın. Her öğrencinin okulla ilgili en azından derslere girme, dersleri dinleme ve ödev yapma gibi görevlerini yerine getirmesi lazım. Bunu uygun bir dille söyleme ve takip etme görevi ebeveynlere aittir. Derslerde işlenen konuların anlaşılıp anlaşılmadığı ebeveynler tarafından basitçe kontrol edilebilir. Bu görevlerde aksaklık olması veya ruhsal sıkıntılar varlığında ek eğitim desteği ve çocuk ruh sağlığı uzman hekimlerinden destek alınması sorunların büyümeden çözülmesine olanak tanıyacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu